Она је то рекла након представљања извештаја ЕК о прoширењу, на питање новинара шта је са захтевом тзв. Косова за приступање.
„За Косово је важно да постоји јасан циљ учлањивања и то да буде јасно шта од Косова очекујемо, а то је спровођење нацрта статута ЗСО. То би било велики искорак, то је у интересу Косова. Ако погледамо Косово и Србију важно нам је да свакој земљи дамо могућност да се приближе ЕУ. Подстицај је много позитивнији и питање је шта сте ви урадили да се приближите ЕУ“, рекла је она.
Европски комесар за проширење Оливер Вархељи рекао је да постоји захтев Приштине да се придружи ЕУ и да је он у Европском савету.
„Савет још није затражио мишљење од ЕК. Ми смо спремни да га дамо. Наш утисак је да када је Косово у питању европски пут се остварује путем дијалога. Косово мора да удвостrучи напоре да дијалог буде успешан“, истакао је Вархељи.
Рекао је да се Београд и Приштина позивају да се конструктивније укључе у дијалог и спроведу договорене споразуме, што, како је истакао, подразумева успостављање Заједнице општина са српском већином и нормализацију односа.
Он је то рекао на седници Одбора за спољне послове Европског парламента на којој је представио Извештај о проширењу и истакао да је у извештају истакнуто да је Србија спровела уставне амандмане за независност судства, медијске законе и испунила уславе за отварање још једног кластера.
Рекао је и да је Србија напредовала у усклађивању спољне политике са ЕУ, али да разлог за бригу остаје неувођење санкција Русији.
Када се ради о Приштини констатовао је да је приметан напредак у легислативном раду, али да је ситуација на северу условила неколико криза.
"Недостатак одлучних поступака за деескализацију је условио мере. Веселимо се 1. јануару и визној либерализацији", рекао је Вархељи.