„Вашингтон заправо пустоши своје европске вазале и омогућава зараду свом војно-индустријском комплексу. Он је наметнуо и наставља да Европској унији намеће скупи природни течни гас, приморава својим егоистичним законима европске компаније да пребацују предузећа преко океана, на места где су основни трошкови нижи, и приморавајући ЕУ да одустане од свега руског, при томе Вашингтон наставља да купује уранијум и друге критичне материјале од Русије“, истакао је Лавров.
Задатак антируских санкција – провоцирање нереда
Министар је истакао да је циљ западних санкција Русији да се изазову немири и незадовољство грађана.
„Циљеви (санкција) се не крију – поткопати руску економију, натерати политичко руководство да одустане од независне политике у спољним пословима, окренути становништво против власти – то је директно декларисани циљ... Они су себи поставили задатак – да изазову немире, да подигну народ против власти“, рекао је Лавров.
Према његовим речима, „иако се Запад увек, када се уопштено говори о проблемима једностраних рестриктивних мера, заклиње да води политику у којој санкције нису усмерене на цивилно становништво, то је лаж. То је управо оно чиме се они баве. Понављам још једном, они су поставили задатак да изазову немире и подигну народ против власти“, рекао је руски министар.
Санкције које су западне земље увеле Русији неће нестати у дугорочној перспективи, Запад има за циљ да уништи светску економију како би Москви очитао лекцију, сматра Лавров.
„Савршено схватамо да санкције које су нам уведене у догледно време, па чак ни у далекој перспективи неће нестати, то говоре и њихови аутори. Али да будем искрен, нама то ни не треба, и то не зато што бирамо изолационизам, аутаркију, никако, већ једноставно зато што је Запад одлучио да уништи светску економију како би Русији очитао лекцију, да спречи Русију да игра улогу на међународној сцени која доликује њеној историји, њеној величини и њеним могућностима“, приметио је министар.
Глобалне размере последица бојкота руских енергената
Лавров је оценио да су бојкот руских енергената и горња граница цена задали ударац глобалној енергетској безбедности.
Према његовим речима, такви кораци Запада довели су до раскида историјски успостављених производно-снабдевачких ланаца, прерасподеле глобалних енергетских токова и раста трансакционих логистичких трошкова.
Према његовим речима, предузећа у европским земљама изгубила су у последњих годину и по дана најмање 250 милијарди евра због антируских санкција.
Министар је, говорећи о прехрамбеном споразуму казао да је руски део споразума на апсолутној нули, као и да труд Уједињених нација није донео никакве резултате.
„Запад директно, гледајући у очи саопштава да никакве санкције против ђубрива и прехрамбених производа из Русије нису уведене“, рекао је Лавров.
Он је нагласио да је то још један пример западних лажи.
О гасоводима „Северни ток“
Русија до сада није добила јасан одговор Запада о истрази експлозија на гасоводима „Северни ток“, рекао је руски министар, додајући да на Западу заташкавају све информације на ту тему.
„Ни до дан данас не можемо да добијемо јасан одговор, ко и како истражује тај терористички напад, а прошло је више од годину дана. Ни Немачка, ни Норвешка, ни Шведска, које се на националном нивоу баве тиме, ништа јасно ни одговорно нису могле да кажу“, рекао је Лавров.
Он је додао да су догађаји у вези са гасоводима коначно уништили сваку наду Европљана да се снабдеју јефтиним гасом.
„На макроекономске процене треба додати и терористичке акте на гасоводима у Балтичком мору, који су срушили наде Европе да ће некада поново потећи јефтини гас и дати подстицај њиховој привреди. Уместо тога добили су скупи амерички гас“, закључио је Лавров.
Какав је амерички план за Украјину погледајте у емисији „Од четвртка до четвртка“: