Премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти, председница Вјоса Османи и председник тзв. Скупштине Косова Гљаук Коњуфци, припремају тужбу за геноцид против Србије.
Вид политичког притиска на Србију
Професор Правног факултета у Новом Саду др Бранислав Ристивојевић, истиче да Приштина, односно Косово, није међународно признати правни субјекат који би могао да подигне овакву оптужницу, и да, уколико до тога дође, то би неко морао уместо њих да уради. Ристивојевић напомиње да остаје нејасно да ли би та оптужница била подигнита пред Међународним судом правде или пред њиховим судом.
„Приштина није у систему међународног правног система. Није немогуће да нека друга држава то у њихово име учини. Већ смо, уосталом, видели колико се међународни правни систем злоупотребљава,“ каже Ристивојевић.
Наш саговорник додаје и да, када би Косово било у надлежности међународне правне праксе, тужба за геноцид не би могла да прође.
Од злочинца не може бити жртва
„Ово би био четврти пут да неко покушава да Србију оптужи за геноцид, али овде заиста не видим никакву правну могућност ни за подизање тужбе. Ово што Приштина сада ради више ми личи на нови притисак на Србију,“ истиче наш саговорник, уз напомену да терористичка организација као што је била ОВК „не може да буде жртва ни када су терористи преобучени.“
Зоран Анђелковић некадашњи председник привременог Извршног већа Аутономне Покрајине Косова и Метохије каже за Спутњик:
„Из Приштине смо чули свакакве глупости до сада, тако да је ово само још једна у низу. Наравно да њих међународно право као самосталну јединку не препознаје, али што је још битније, не може злочинац да буде никада жртва. Они су тероризмом, убијањем и киднаповањем људи, и откидањем бесправно дела земље од централне територије ту где јесу. И сад ту исту централну територију покушавају да оптуже за геноцид. То је онако већ нешто више што је у сфери неког научнофантастичног филма,“ закључује Анђелковић.
Оптужница се спрема од 2001.
Детаље тужбе Приштина не наводи осим што је речено да је она у „владином програму“, и да су Курти, Османи и Коњуфча ангажовани у овом процесу.
Приштина је у исто време најавила и да је основан и Институт за ратне злочине почињене на КиМ у периоду од 1998. до 1999. године. Курти је рекао на седници владе да се на овај начин наставља "институционално опредељење за решавање свих штета и злочина почињених током рата".
Приштина је још 2001. године најавила да ће подићи тужбу за геноцид против Србије, али су тада многа позната имена албанских правника са Косова али и из међународне заједнице указали Приштини на чињеницу да таква оптужница тешко да може да буде прихваћена.