Ахмад Јалајта јавио се за Спутњик директно из Јерихона, најстаријег града у Палестини. Јерихон се налази на Западној обали и од Газе је удаљен четири сата. Ахмад и неки његови пријатељи из Газе студирали су у Београду, па се за Спутњик јавио на чисто српском језику.
Само за један дан, када нам се и јавио, убијено је 80 људи на подручју Западне обале, а нападнут је и град Џенин.
Израелска војска поставља границе између градова широм Западне обале. Да би се из једног града прешло у други, говори Ахмад, морају се на увид предати документа војсци Израела, без обзира на то што је у питању палестински град.
Палестиnци пију воду из мора
Што се тиче ситуације у Гази, људи се селе из источног у јужни део, а многи више немају где да живе. Изгубили су своје домове, немају приступ основним животним потрепштинама, немају хране, немају воде… Зависе само од намирница које им се доставе камионима, који опет нису довољне за све, описује нам тренутну ситуацију Ахмад Јалајта.
Газа има два милиона становника и за толики број људи потребно је доста хуманитарних камиона, а од почетка рата пристигло их је само 30. Месец дана људи немају воду за пиће и принуђени су да пију воду из мора. Купају се у мору такође, за Спутњик говори Јалајта.
Нико не води рачуна о хуманитарном аспекту и људским правима и треба се донети одлука о слању још конвоја помоћи у Газу, изричит је наш саговорник.
Он објашњава да не постоји ни један алтернативни начин доласка до воде. Израелска војска контролише све границе и само уз њихову дозволу конвој хуманитарне помоћи може проћи. „Хвала Богу што постоји море“, говори Ахмад, „иначе би сви тамо умрли без воде“.
Палестинский ребенок наблюдает, как поднимается дым после израильского авиаудара по городу Газа
© AFP 2023 / Mohammed Abed
У Гази је ситуација таква да су људи окренути једни ка другима. Друге помоћи нема. Сви се међусобно помажу, а уколико једни другима не помажу, изгубиће живот. Неко има да једе, а нема воде. Неко има воде, а нема хране. Све се дели да би се преживело. Тамошњи народ имаће довољно залиха да преживи још месец дана, а онда ће им понестати воде и хране, говори нам Ахмад и апелује на све одговорне да реагују како би се сачували недужни људски животи.
Ми Палестинци очекујемо да се свет укључи, да неко обрати пажњу и на наша људска права. Свет је дужан да обрати пажњу бар на права деце. Убијају жене и децу без разлога. Многи људи су без икаквог разлога погинули, закључује Ахмад Јалајта и апелује на помоћ међународне заједнице.