"Сада расписујемо тендер за опрему, за намештај и верујем да се у априлу или мају усељавају људи и крећу да раде из центра изврсности", рекла је Брнабићева током обиласка завршних радове на Центру изврсности у Крагујевцу.
Премијерка је рекла да градња Центра предуго траје и да је то проузроковало многе фрустрације у Влади Србије, али да никада нису одустали од њега.
"Мењали смо додатно пројекте, као пројекат чистих соба, да би то било све завршено у складу са свим међународним стандардима. Али никада нисмо желели да одустанемо од тог пројекта и веровали смо да је тај пројекат изузетно важан за даљи развој иновација у Србији и у Крагујевцу, као и да га је универзитет у Крагујевцу са својим професорима и читавим наставним кадром и студентима заслужио", поручила је Брнабићева.
Крагујевцу потребан много већи научно-технолошки парк
Како је рекла, у Центру изврсности ће привремено бити смештен и научно-технолошки парк у Крагујевцу, чиме Крагујевац постаје пети град у Србији који добија научно-технолошки парк, али само привремено.
"Крагујевцу је потребан много већи научно-технолошки парк од оног у оквиру центра изврсности, који има само 500 квадратних метара. Тако да ми већ од првог квартала следеће године крећемо изградњу иновационог дистрикта поред државног дата центра, комплетно финансираног из буџета Србије и већ буџетирано за 2024. годину", најавила је Брнабићева.
Како је рекла, иновациони дистрикт је један од најлепших пројеката у Србији и урадиле су га домаће младе архитекте.
"Феноменални спој неког индустријског наслеђа и нечег новог и модерног. Ми ћемо ту имати велики научно-технолошки парк и додатно разговарамо са „Мајнд Групом“ о томе да и у оквиру „Мајнд Групе“ имамо још један научно-технолошки парк, дакле два научно-технолошка парка за Крагујевац, који ће се бавити различитим стварима, овај у оквиру „Мајнд Групе“, нанотехнологијом, материјалима, савременим материјалима, ефикасношћу материјала и машинством и о томе разговарамо с људима из „Мајнд Групе““, рекла је Брнабићева.
Додала је да очекује да Крагујевац настави снажно онај развој који је покренут пре неких седам или осам година.
Како је рекла, пресрећна је што је државни дата центар изграђен у Крагујевцу и да верује да је он био ветар у леђа развоју тог града.
"Ми ћемо захваљујући том дата центру практично добити читав иновациони дистрикт, јер су нас ту пожурили мало и људи из америчке компаније „Оракл“ који из државног дата центра у Крагујевцу дају своје клауд услуге широм света. Желе да ту имају један већи тим, поред дата центра, тако да ће Крагујевац бити дом за „Оракл“ у Србији", рекла је она.
Рекла је да се разговара са људима из ЦЕРН-а да у државном дата центру у Крагујевцу буде суперкомпјутер за обраду великих података за ЦЕРН у Женеви, чиме би Србија била само једна од шест земаља које то имају.
Простор за наставне активности 3.000 студената
Универзитет у Крагујевцу поред тога што је финансирао изградњу станова за младе научнике, финансијски учествује и у пројекту изградње центара изврсности, а све у циљу јачања научно-истраживачког рада, рекао је ректор крагујевачког Универзитета професор доктор Ненад Филиповић.
„Захваљујући центрима изврсности који се простиру на преко 11 хиљада квадрата, решићемо многа питања. Пре свега смештај студената, јер се очекује да преко три хиљаде студената овде имају наставне активности. Имамо део за истраживања, лабораторије где ће бити Центри за матичне ћелије, као и биомедицински инжењеринг. Ово је веома битно за крагујевачки Универзитет јер очекујемо преко 300 истраживача који ће се овде уселити. Такође, преко 200 станова је додељено на конкурсу младим истраживачима, а очекујемо изградњу још 200 станова. Ово је поред тога и важан део за развој каријере младих истраживача и за развој области које негујемо на Универзтету у Крагујевцу“, рекао је ректор Филиповић и најавио да ће у оквиру Иновационог дистрикта бити доста могућности за школовање младих кадрова који треба да се развијају у овој области.
Центри изврсности са Националном банком матичних ћелија, у којима ће радити млади научници из Србије,састоје се од три дела: биоинжењеринг, биомедицина и истраживање матичних ћелија. У нову научну установу први ће се уселити истраживачи са Факултета Медицинских наука, Факултета инжењерских наука и Института за информационе технологије Универзитета у Крагујевцу.