Како је рекао Лутфију, велика је увреда да се ова образовна институција зове по српској песникињи будући да се ради о другом по величини селу насељеном Албанцима у поменутој општини.
О промени назива школе која би требало да понесе име албанског књижевника Исмаила Кадареа сада треба да се изјасне одборници локалне скупштине, који би о овом предлогу требало да расправљају у среду, а коначну реч ће дати министар просвете.
"Беспотребна иницијатива која подиже тензије, само тако могу да дефинишем овај предлог. Нема потребе за тим, ово бих рекао чак и када би Срби тражили да се мења неки албански назив. Ближе се локални избори и на овај начин Албанци покушавају да стекну неке политичке поене", сматра директор Координационог тела за Бујановац, Прешево и Медвеђу Ненад Митровић.
Додао је да је тамошња владајућа албанска коалиција на стакленим ногама, те да овај случај користи за уједињење како би се касније добила сагласност за усвајање буџета.
"Школе и деца не смеју да се користе у било какве политичке сврхе и не смеју бити разлог дизања националних тензије", истакао је Митровић.
Директор школе Назми Нухију није хтео да коментарише иницијативу, али је рекао да школу похађа 222 ученика, те да је до септембра 2023. настава била двојезична, али да је ове школске године само на албанском јер међу ученицима нема Срба.
У Биљачи иначе готово да нема Срба, остало је тек неколико старијих мештана који не желе да напусте огњиште. Албанци с којима су "Новости" разговарале кажу да им није битно како се школа зове докле год има ко да иде у њу.