Како јављају бујановачке новине, српски одборници били су против промене имена школе и захтевали су повлачење ове тачке са дневног реда. Након што су овај и остали њихови предлози одбијени, они су напустили седницу.
Према речима министарке просвете Славице Ђукић Дејановић, поводом таквих иницијатива, Министарство доноси коначну одлуку.
"У моменту кад доносите одлуку о називу неке школе, а министарство ту заиста на разне иницијативе има дефинитивну улогу, ви доносите истовремено одлуку о томе да се укида дотадашњи назив", рекла је Ђукић Дејановић за Танјуг.
Она је истакла и да је такав потез у овом тренутку непримерен.
"Мени се чини, да у овом моменту скидање имена са школе 'Десанка Максимовић', која је написала химну миру и ђацима, чак и да је написала само 'Крваву бајку', било би непримерено", рекла је Ђукић Дејановић.
Она је истакла да и из Бујановца као и из целе Србије треба слати оне поруке које држава шаље, а које се односе на тежњу да се дијалогом и мирним путем превазиђу сви проблеми који постоје на било ком месту.
"Украјина и Блиски Исток су пример да не треба никако доливати уље на ватру, него треба тражити компромисе, али ако не можемо да утичемо на светску политику, можемо утицати на атмосферу овде код нас, у нашој лепој Србији, и у том смислу, укидање имена 'Десанке Максимовић' било које школе данас, доживљавам као неразумевање тренутка у коме се налазимо", навела је министарка.
Председник Скупштине општине Енвер Рамадани рекао је да нико не спори величину српске песникиње, али да нема логике да школа у којој више нема српских ђака и даље носи њено име.
Он тврди и да ново име није никаква провокација и да је „намера школе и Националног савета Албанаца на месту“.
У новој емсији "Свет са Спутњиком" разматрали смо да ли је Куртијева порука упућена из Париза да Србија мора да призна Косово и дефакто и де јуре позив на нове сукобе?