Услови споразума предвиђају да и Израел ослободи један број палестинских жена и деце који се налазе у израелским затворима. Поред тога, биће повећан и доток хуманитарне помоћ у енклаву.
Како наводи агенција, Израел још није коментарисао и није прихватио или одбацио једнострано примирје.
Палестинско-израелски сукоб
Војно крило палестинског покрета Хамас 7. октобра објавило је операцију „Потоп ел Аксе“ против Израела. Израелска војска након тога је саопштила да покреће операцију „Гвоздени мачеви“ против Хамаса у Појасу Газе.
Израелски премијер Бењамин Нетанијаху рекао је у обраћању нацији да се земља налази у ратном стању и додао да је наредио мобилизацију резерви. У року од неколико дана, израелска војска је преузела контролу над свим насељеним подручјима у близини границе са Газом и почела да изводи ваздушне нападе на циљеве, укључујући цивилне, у Појасу Газе.
Број жртава у Појасу Газе премашио је пет хиљада људи, док је више од 15 хиљада рањено. У Израелу је, према локалним властима, погинуло више од 1,3 хиљаде људи. Према различитим изворима, у заробљеништву Хамаса налази се око 150 Израелаца. Сам покрет саопштио је да се у Појасу Газе налази око 200-250 талаца.
Палестинско-израелски конфликт, у чијој су основи територијални интереси страна, деценијама представља жариште у региону. Одлуком Уједињених нација, уз активну улогу СССР, 1947. године одређено је да буду формиране две државе ─ Израел и Палестина ─ али је основана само израелска држава.
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров раније је изјавио да је потребно хитно зауставити крвопролиће између Израела и Палестине и позвао стране да прекину борбена дејства.