„Са историјског гледишта, стварање палестинске државе је неизбежно. У већини дискусија које се тичу будућности Појаса Газе не поклања се пажња стварању палестинске државе, која би коегзистирала са Израелом“, оценио је министар.
Они који разрађују сценарио преношења палестинско-израелског сукоба у Појасу Газе ван граница региона, казао је Лавров, желе да испровоцирају још већу кризу, а могуће је да САД управо то желе.
Вашингтон не жели да обузда Израел
Дипломата је констатовао да Сједињене Америчке Државе сваку иницијативу Русије за прекид сукоба на Блиском истоку прихватају као непријатељску.
„Све што долази од Русије поима се као непријатељски акт, као непријатељска иницијатива. Али, заправо, Вашингтон не жели да обузда Израел“, констатовао је Лавров.
Он је истакао да је Русија одмах након заоштравања палестинско-израелског сукоба предложила Савету безбедности Уједињених нација резолуцију која позива на прекид ватре у Појасу Газе, али су САД блокирале ову иницијативу.
Министар је нагласио и да су САД у актуелном палестинско-израелском сукобу, изгледа, спремне само на хуманитарну паузу без додатних обавеза.
Иран и Либан не желе да учествују у сукобу
Лавров је такође оценио да Техеран и Бејрут не желе да буду увучени у палестинско-израелски сукоб и да неће учествовати у њему, ако не буде провокација, без обзира на присуство „Хезболаха“ у Либану и пропалестинских покрета у Ирану.
„Проблем је у томе што ће бити велика грешка ако се та уздржаност схвати као слабост, као зелено светло да се у Гази чини све што би могло пасти на памет", поручио је дипломата.
Министар је такође приметио да Израел не треба да „купује“ своју безбедност на рачун одбијања стварања палестинске државе и смањивања територије, која је предвиђена за њу.
Сукоб Израела и Хамаса почео је 7. октобра када је палестинска група упала на југ Израела, убила више од 1.400 људи и отела око 230 људи. Израел је одговорио непрестаним бомбардовањем Појаса Газе, у ком је погинуло више од 8.000 људи, а затим и копненом операцијом.
Како је Газа поделила свет погледајте у најновијој емисији „Свет са Спутњиком“: