СВЕТ

Медији: Данска намерава да контролише и задржава танкере са руском нафтом

Данска планира да проверава и у случају потребе, задржава танкере са руском нафтом, који ппролазе кроз данске мореузе, а у складу са новим плановима Брисела о контроли поморских испорука нафте из Русије, објавило је издање „Фајненшел тајмс“, позивајући се на лица, упозната са новим могућим мерама Европске уније.
Sputnik
Према писању издања, реч је о нафтним танкерима „који пролазе кроз данске мореузе без западног осигурања“. Напомиње се да то по закону омогућава државама да врше „инспекцију бродова који, по њиховом мишљењу, представљају претњу по животну средину“.
Стручњаци тврде да се из Балтичког у Северно море готово 60 одсто руске нафте од њеног укупног извоза поморским путем испоручује танкерима преко данских мореуза на светска тржишта.
„У овом случају је најважније поштовање правила осигурања. Сада се то ради веома двосмислено, а притом и обалске државе имају право да провере постојање докумената“, наводи издање изјаву једног од званичника.
„Фајненшел тајмс“наглашава да Конвенција Уједињених нација о поморском праву, која регулише морску пловидбу, омогућава државама да „покрену судски поступак, који укључује задржавање пловила“, у случају „очигледних доказа“ да нафтни танкер представља озбиљну претњу по животну средину.
Влада Данске одбила је да коментарише ове наводе, истиче издање. У чланку се додаје да је овакве мере одбила да коментарише и Европска комисија, приметивши само да је шефица ЕК Урсула фон дер Лајен обећала да ће предузети даље „кораке за пооштравање горње границе цена нафте“.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков коментарисао је да Кремљ у овом моменту не располаже подацима о таквим информацијама и предложио је новинарима да се обрате Министарству саобраћаја. Истовремено, он је истакао да је у овом случају потребно унапред обавестити све о непоходности поштовања свих правила међународне трговинске пловидбе.
Раније је саопштено да је Министарство финансија Сједињених Америчких Држава тражило информације о 100 бродова, који наводно превозе руску нафту предвиђену за извоз, заобилазећи западне санкције Русији. Управа ресора за контролу страних актива упутила је одговарајућа обавештења на адресу 30 страних компанија, што је био највећи корак овакве врсте америчких власти од момента када су Вашингтон и његови савезници увели ограничења на цену руске нафте.

Западне санкције против руске нафте

Петог децембра 2022.године ступио је на снагу ембарго Европске уније на поморске испоруке нафте из Русије.
Чланице Г7, ЕУ и Аустралија увели су горњу границу цена на руску нафту која се испоручује поморским путем на нивоу од 60 долара по барелу за бродове и територије под њиховом контролом.
РУСИЈА
Америка не намерава да одустаје од ограничења цена руске нафте
Коментар