На почетку састанка, Бајден је изјавио да морају да гарантују да њихова конкуренција не прерасте у сукоб и Вашингтон управо то намерава да учини.
Амерички лидер је истакао да му је „задовољство и част“ да прими председника Кине. Бајден је напоменуо да се не слаже увек са Си Ђинпингом, али да је њихова комуникација „била отворена и искрена“.
„Као и увек, не постоји замена за комуникацију лицем у лице“, рекао је Бајден.
Са своје стране, кинески председник изјавио је да би могући сукоб између Кине и Сједињених Америчких Држава изазвао „неподношљиве последице“ за обе стране.
„Не изгледа реалистично сценарио у којем једна земља реформише другу, а могући сукоб или конфронтација повукли би неподношљиве последице за обе стране“, истакао је он.
Према речима кинеског лидера, Земља је „довољно велика да обе земље напредују“, а успех једне од њих представља могућност за другу.
„Чврсто верујем у обећавајућу будућност наших билатералних односа“, нагласио је Си Ђинпинг.
Он је додао да сматра да су билатерални односи Пекинга и Вашингтона „најважнији“ на свету.
„Однос САД и Кине, који је најважнији билатерални однос на свету, мора се... посматрати у ширем контексту убрзане глобалне трансформације“, оценио је кинески председник.
Према његовим речима, Кина и САД немају права да окрећу леђа једна другој, као и да конкуренција између њих не би требало да постане преовлађујући тренд и да неће моћи да реши проблеме са којима се суочавају Кина, Сједињене Америчке Државе и свет у целини.
Председници су се последњи пут састали пре годину дана, на маргинама самита Г20 у Индонезији 14. новембра 2022. како је раније саопштила Бела кућа, Бајден ће на састанку покренути теме попут трговине, сарадње Кине и Ирана и забринутости за људска права.