Како је објављено на сајту Унеска, Србија је добила највише гласова у својој, источноевропској групи - 137.
Кандидатуру Србије најавио је пре неколико дана министар спољних послова Ивица Дачић, у обраћању на Генералној скупштини ове организације Ујединењих нација за образовање, науку и културу.
Амбасадорка Србије при Унеску Тамара Растовац Сиамашвили, која је у последње две године председавала Извршним саветом Унеска, оценила је уочи гласања да Србија има велике шансе да поново буде изабрана у то тело и да је кандидатура коју је званични Београд поново поднео за чланство у Извршном савету Унеска наишла на добар пријем код земаља чланица.
„Оно што се посебно истиче са наше стране у разговорима са колегама и представницима држава чланица Унеска, да је Србија тај балансирајући фактор у Унеску укључујући Извршни савет. Значи, ми смо земља која апсолутно инсистира на дијалогу, на тражењу компромиса, консензуса и мултилатеризму. То је нешто што је и одлика наше спољње политике и то се манифестује и у нашем наступу овде у Унеску. То је нешто на чему сам и ја инситирала као председавајући Извршним саветом“, рекла је Сиамашвили за „Косово онлајн“.
Да би реизбор Србије у Извршни савет Унеска била потврда конструктивне улоге коју Србија има у овој међународној организацији, који би званичном Београду омогућио и да на дневном нивоу буде активан у овом телу, указивале су некадашње српске дипломате уочи гласања.
Поновно чланство допринело би да у свакој ситуацији може хитно да се реагује, и када би, евентуално, Приштина поново активирала захтев за чланство, што је тренутно у процесу „мировања“.
Нове чланице Извршног савета Унеска из исте изборне групе су и Албанија, Словачка и Чешка.