Хиеракнополис је био главни град Горњег Египта, током преддинастичког периода, али и место првог зоолошког врта.
Археолози су открили 112 животиња 2009. године у Египту. Пронађени су слонови, дивље мачке, бабуни, антилопе и нилски коњи, из 3.500-те године пре нове ере.
Истраживачи сматрају да је зоолошки врт био приватном власништву где су сахрањени владари и чланови њихових породица, заједно са слугама, од којих су неки жртвовани. Егзотичне животиње су биле сахрањене на елитном гробљу где и њихови власници, наводи портал Све о археологији.
Животиње су држане у заточеништву, у зоолошком врту какав данас не виђамо, јер им је ускраћивана слобода већег кретања. Код бабуна, дивље мачке и нилског коња пронађени су трагови прелома костију. Можда је то била казна за „лоше“ понашање. Повреде су настале док су били у заточеништву.
„Већина патологија су зарасли преломи настали од силовитих удараца, а чини се да је мањи део повезан са везивањем. Ови услови указују на то да су животиње држане у заточеништву дужи временски период након што су ухваћене“, наводи се у раду из 2015. године.
Поред тога што се ту ради о првом, нехуманом, зоолошком врту, занимљиво је то што су животиње добиле посебан третман у смрти. Неке су биле прекривене платном, или затрпане разноразним артефактима. Слон је био сахрањен у лежећем положају на простирци од трске и прекривен платном.
Вођа ископавања, др Рене Фридман, рекла је да је овај зоолошки врт заправо требао да покаже људску моћ над животињама и да су недужна створења жртвована након смрти владара.
Постојао је духовни аспект, јер се веровало да ће владар, контролишући животиње, отелотворити њихову физичку снагу и узети је као своју.