"Поднео сам оставку 18. октобра у Стејт департменту јер нисам могао да подржим слање америчког оружја за сукоб у Гази, јер сам знао да ће оно бити употребљено за убијање хиљада цивила. Нисам видео никакву спремност да се преиспита дугорочна политика која није довела до мира и која је заправо поткопала и регионалну стабилности и безбедност Израела", написао је Пол у ауторском тексту за Њујорк тајмс.
Он је навео да САД од 1970-их година испоручују помоћ Израелу вредну скоро четири милијарде долара на годишњем нивоу.
Истовремено, према његовим речима, Сједињене Државе су и главни спонзор Безбедносних снага Палестинске управе са седиштем у Рамали, којима обезбеђују обуку и опрему.
"У оба случаја, образложење за безбедносну помоћ САД је фатално мањкаво", пише бивши званичник америчког Стејт департмента.
Он наводи да америчке безбедносне гаранције нису обезбедиле пут ка миру, већ су Израелу дале самопоуздање да шири илегална насеља на Западној обали, без икаквих последица.
У међувремену, Пол пише да је Израел постао глобални лидер у извозу оружја и може да се похвали једном од технолошки најсофистициранијих војски на свету.
Он истиче да су САД последњих година занемариле контекст регионалне политике и закон према којем је Вашингтону забрањено да пружа војну помоћ било којој јединици која је оптужена да је починила грубо кршење људских права.
"Неспех САД да наметну одговорност Израелу за таква кршења може му дати осећај некажњивости, повећавајући вероватноц́у грубих кршења људских права (укључујући она која су починили досељеници против палестинских цивила) и додатно нарушавајући поверење између Израела и Палестинаца које је неопходно за било какав трајни мир", наводи Пол за Њујорк тајмс.
Додаје да САД морају да значајно промене свој приступ израелско-палестинском сукобу, а као један од предлога наводи да би Вашингтон могао да почне да условљава слање војне помоћи Израелу испуњавањем одређених политичких услова.