ДРУШТВО

Само пет одсто деце у Србији вакцинисано против ХПВ инфекције

Србија је неславан рекордер у Европи по броју оболелих од рака грлића материце, од те болести годишње готово 1.500 жена оболи, а више од 700 изгуби живот, изјавила је Горица Ђокић, председница Удружења за борбу против рака грлића материце и јајника "Проговори".
Sputnik
Она је за Тануг, поводом Светског дана елиминације рака грлића материце, који се данас обележава, објаснила да је главни узрочник рака грлића материце Хумани Папилома Вирус (ХПВ) и указала да против тог обољења постоји двојаки начин превенције - имунизација и редовни гинеколошки прегледи.
"Србија је од јуна 2022. године обезбедила вакцину против Хуманог папилома вируса/ХПВ о трошку РФЗО и започела процес ХПВ имунизације школске деце. У том периоду, вакцинисано је више од 30.000 дечака и девојчица узраста од 9 до 19 година", рекла је Ђокић.
Указала је да је у Србији вакцинисамо само пет одсто девојчица и дечака који су по старости кандидати за вакцину против Хуманог папилома вируса, што представља веома низак обухват, посебно за земљу у којој просечно две жене свакога дана изгубе живот због карцинома грлића материце.
Поводом Светског дана елиминације рака грлића материце Удружење за борбу против рака грлића материце и јајника "Проговори" доделиће плакете институцијама које су највише допринеле у подизању свести опште и стручне јавности.
Ђокић је навела да ће плакете, поред министарке здравља Данице Грујичић, министарке просвете Славице Ђукић Дејановић, директорке РФЗО Сање Радојевић Шкодрић и директорке Института за јавно здравље Србије Верице Јовановић, бити додељене и најуспешнијим домовима здравља и регионалним Заводима за јавно здравље који су имали највећи обухват имунизације против ХПВ у Србији, као што су домови здравља у Краљеву, Чачку, Новом Саду, Нишу, Завод за јавно здравље Шабац и други.
Коментар