„О Богородици Тројеручици сам много слушао, али тај доживљај нашег првог сусрета, који је заиста био жив, на мене је оставио упечатљив утисак. Од тог првог сусрета, знао сам да ћу се увек враћати Хиландару“, каже за Спутњик матурант Земунске гимназије Марко Перић.
Он је два пута био у манастиру са другарима из школе, након што је учествовао на литерарном конкурсу, а ове године био је и координатор акције која је поклоничко путовање, али и екскурзија на којој су много научили. „Ове године сам писао на тему "Богородица Тројеручица, хиландарска игуманија, помаже манастиру, а може помоћи и мени", описао сам свој први сусрет са Тројеручицом. Тај додир њеног лика, мој сусрет са њом генерално као мајком, као хиландарском игуманијом“, објашњава матурант.
Треба се враћати Хиландару
Марко је и раније био у Хиландару, са оцем и то два пута, а учешће на конкурсу видео је као могућност да поново оде у манастир, како каже, да буде у гостима Пресвете Богородице.
„Поручујем свима да се Хиландару треба враћати, како физички, директно, одласком тамо, тако и враћати се духовно, мислено, молитвено, враћати се поукама које Хиландар носи, односно, доноси нама кроз своје трајање“, каже матурант Земунске гимназије.
Његова школа литерарни конкурс у сарадњи са манастиром организује већ три године, на иницијативу професора српског језика Бошка Милосављевића.
Ученице Земунске гимназије на поклоничком путовању у Грчкој, које је за њих организовао манастир Хиландар
© Фото : Спутњику уступила Ана Милинковић
И девојчице осетиле благо Свете Горе
Победа на конкурсу омогућила је путовање у Грчку и Ани Милинковић. Она каже да је све сјајно организовано, како се девојке, које не могу на територију Свете Горе, не би осетиле запостављеним. Штавише, њихово путовање било је, каже, незаборавно.
„Виделе смо остатке манастира Зига у Јерисосу, гледале филм о Хиландару у 3Д верзији, који нам је тако помогао. Имале смо осећај да смо и ми тамо. Имале смо прилику да пловимо око Свете Горе, виделе смо све манастире који се налазе на самој обали. Целивале смо и мошти светитеља које су донели монаси из манастира Ксенофонта. Они су дошли на наш брод и пружили нам прилику да и ми девојке осетимо светиње са саме Свете Горе“, прича нам Ана.
Она додаје да су ученице биле и у посети манастиру Свете Лидије и метоху Хиландара, манастиру Каково, где су их игуманија и игуман лично дочекали, посветили им време и пажњу.
Земунска гимназија на правом путу
Директор Земунске гимназије Милош Бјелановић за Спутњик открива да је и школа недавно угостила братију. Почетком месеца одржани су “Дани Хиландара у Земунској гимназији” у склопу обележавања јубилеја, 165 година школе и 825 година Хиландара.
„Деца су током гостовања игумана износила своје утиске. Баш је било емотивно. На крају је једна девојчица рекла да ово путовање за њу представља духовно чишћење. Рекла је, ја нисам ногом крочила у Хиландар, али моја душа јесте“, каже Бијелић и додаје да зна да су на правом путу, да оваква сарадња представља част, јер је Хиландар нешто највредније у српској традицији.
Игуман Методије и директорка Математичке гимназије, Мирјана Катић, потписали су Меморандум о сарадњи
© Фото : Спутњику уступила Задужбина Хиландара
И математичари су духовна бића
Истог је мишљења и Мирјана Катић, директорка Математичке гимназије, која је са Хиландаром управо потписала Меморандум о сарадњи. Она објашњава да ђаке ове елитне школе не интересују само природне науке, да су надарени за многе ствари, између осталог, за писање, интересује их историја, музика, али и духовност.
„Све ствари које не бисте очекивали од једног ученика Математичке гимназије. Они имају све то у себи. Наша деца су свестрана, говоре по неколико језика. Потребна је отвореност да створите младе људе, интелектуалце које ће интересовати разне ствари. Они треба да буду образовани, у правом смислу те речи“, објашњава директорка зашто је потписала неку врсту уговора са Светом српском царском лавром.
И најбољи ученици Математичке гимназије су последње три године, током августа, били гости Хиландара, али и наставници. Професори Жељко Лежаја и Иван Станић, људи чија се имена вежу уз светске успехе најбољих младих математичара, информатичара и физичара у Србији.
„Њихови утисци, утисци деце и њихових родитеља, су сјајни. Један од ученика, Душан Бегуш, који је био пре две године са наставником Лежајом, ове године је ишао са својим оцем. Сада студира Браун факултет у Америци. И он се вратио у Хиландар“.
Хиландарски конкурс и за наставнике
Катићева додаје да сарадња са манастиром, која је сада и формално потписана, обухвата све ученике , али и запослене у Математичкој гимназији. То значи да на литерарном и конкурсу за кратки филм о Хиландару, могу да учествују сви ученици, девојке и момци, и сви наставници, мушког и женског пола.
Поклоничко путовање и екскурзија - ђаци Земунске гимназије, победници литерарног конкурса о Хиландару
© Спутњику уступио Марко Перић
„Суштина је да покажу своју духовну страну, да пишу. Имамо за писање врло талентоване ученике , али и запослене који негују писану реч. Имамо талентоване ученике који за „МГ телевизију“, имамо свој Ју Тјуб канал, праве емисије, снимају, монтирају. Суштина је да се и тај таленат покаже“.
Директорка Математичке гимназије додаје да конкурс нема никакве везе са тим да ли деца похађају верску наставу или грађанско васпитање.
„Никаквих ограничења нема. Интересује нас само пут Светог Саве“, закључује Катићева.