"Поново бележимо неприхватљиву праксу у Савету министара да се на састанцима са високим званичницима игноришу српски представници. Столтенберг није имао прилику да чује став представника Српске у Савету министара, па се доводи у питање кредибилитет и веродостојност ставова који су изречени у име БиХ на састанку. Поставља се питање да ли и какве планове кују против Српске", упитао је Кошарац.
Он је навео да је о састанку са Столтенбергом информисан на основу медијских извештаја, што је, како каже, додатно проблематична ствар.
"Што се тиче забринутости Столтенберга за спољне утицаје у БиХ, ту је једино био у праву, с тим да не говоримо о наводном утицају Русије. Овде постоје изузетно негативни и малигни утицаји лажног високог представника и Амбасаде САД-а, почев од тога да су диригенти монтираног политичког процеса против легитимног и легалног председника Српске", истакао је Кошарац.
Када су у питању Столтенбергове констатације о наводној сецесионистичкој и реторици подела, Кошарац каже да може закључити да је генерални секретар НАТО преузео раније наметнуте и нетачне наративе својих западних партнера који у континуитету лажу о Републици Српској и њеном политичком руководству.
Кошарац је нагласио да институције Српске раде у складу са Уставом и Дејтонским споразумом и да је њихова политика мир, стабилност, поштовање Дејтонског споразума и регионална сарадња.
"Нико из Српске не заговара ратне опције. Ми инсистирамо на договору два ентитета и три конститутивна народа, те на одласку странаца из Уставног суда БиХ и затварању ОХР-а ", истакао је он.
Што се тиче чланства у НАТО, каже Кошарац, званичницима би коначно требало да буде јасно да то питање није и никада неће бити на дневном реду, јер Република Српска не прихвата чланство у овој војној алијанси.
"Подржавамо сарадњу, али чланство не", поручио је Кошарац.
Он је навео да су "Срби били прве жртве злочиначке НАТО агресије, током које су кориштене бомбе и муниција са осиромашеним уранијумом".
"На војне објекте и цивилне циљеве у Српској бачено је готово три тоне осиромашеног уранијума, што је злочин без преседана. Последице и данас осећају грађани, који умиру од малигних обољења, чији се проценат енормно повећавао од 1996. године до данас. И онда се питају зашто нећемо у НАТО", закључио је Кошарац, пренела је РТРС.