Он је то рекао у интервјуу за Танјуг на питање зашто НАТО дозвољава наоружавање тзв. КБС и куповину дронова. Нагласио је да је НАТО био против тога.
На питање о чланству тзв. Косова у Алијанси, Столтенберг је рекао да свака одлука о чланству мора да буде спроведена консензусом свих чланица НАТО-а.
"Ако неке чланице нису признале Косово, самим тим то представља проблем за чланство. Верујемо да је једини пут ка мирном решењу и просперитету подршка дијалогу уз посредство ЕУ", рекао је он.
Упитан о повећању броја патрола на северу КиМ, Столтенберг је рекао да је НАТО четири пута повећао своје присуство на северу и додао да је од команданата НАТО да процене да ли је потребно дугорочније присуство
"Чекамо даље препоруке пре било каквих нових одлука", рекао је Столтенберг.
На питање како тумачи што су тзв. КБС наоружане и распоређене на северу, Столтенберг каже да морају да се разликују "косовске безбедносне снаге" од полиције.
"У договору из 2013. године се јасно наводи да косовске снаге не могу бити прекомандоване на север Косова, без потврде НАТО команданта и турског генерала који тренутно води снаге Кфор. Али полиција не потпада под тај договор, али такође смо изразили да очекујемо и координацију и да Кфор буде обавештен, ако буде прекоманди или када оне буду такве да утичу на безбедносну ситауцију и проузрокују несигурност", рекао је Столтенберг.
Говорећи о сарадњи НАТО и Србије он је истакао да би волео да види дубљу сарадњу и већи ниво сарадње али да у потпуности поштује неутралнсот Србије и то да не жели у НАТО.
"Што се тиче поруке председника Вучића да се успоставе заједничке вежбе, то је важан корак. А паралелно с тим видећемо како можемо да имамо и нове партнерске програме који ће покрити различите кораке", рекао је први човек НАТО.