РУСИЈА

Путин: Технолошки свет будућности мора бити вишеполарни, човечанство почиње ново поглавље

Заједнички напори у сфери развоја вештачке интелигенције већ доносе резултате, човечанство почиње ново поглавље свој постојања, изјавио је председник Русије Владимир Путин.
Sputnik
На пленарној седници конференције „AI Journey“ у Москви, која је посвећена вештачкој интелигенцији, руски председник је нагласио да технолошки свет будућности треба да буде вишеполарни, те да је човечанство дужно да изради механизме и правила у сфери коришћења вешташке интелигенције који су прихватљиви за све.
„Дубоко сам уверен да технолошки свет будућности мора бити вишеполаран. Неопходно је градити га на основу поверења и узајамно корисне сарадње. Ми тако и намеравамо да поступамо“, нагласио је Путин.

Правила која важе за све

Путин је истакао да руско искуство у коришћењу вештачке интелигенције може бити употребљено и приликом утврђивања међународних етичких стандарда у тој области, како би се дошло до уравнотеженог система који је у интересима свих, а не само одређених земаља.
„Човечанство је израдило одређена правила у вези с коришћењем нуклеарних технологија, укључујући војну област, неширење. Измислило је правила о неширењу носача самих нуклеарних технологија. Постоје правила, човечанство је већ успело то да изради, значи и у сфери вештачке интелигенције можемо да дођемо до заједничких решења, прихватљивих за све“, нагласио је Путин.
Он је додао да ће човечанство имати жељу да изради та заједничка правила и да почне да се договара о томе када буде осетило опасност у раду с вештачком интелигенцијом.
„Знате, када то буде постало могуће, када сви осете опасност, то није шала, када опасност осете у неконтролисаном ширењу, у неконтролисаном раду у тој сфери, тада ће се одмах појавити жеља за договором“, рекао је Путин.
Према Путиновим речима, алгоритми вештачке интелигенције више нису примитивни извршиоци команди, него фактички постају партнери људима у разним областима.

Нова стратегија о вештачкој интелигенцији у Русији

Путин је, такође, рекао да ће нова редакција развоја вештачке интелигенције у Русији бити утврђена ускоро, а у документ ће бити унет низ суштинских промена, биће конкретизовани циљеви и задаци.
„У најскорије време ће, као један од првих корака, бити потписан указ председника, биће утврђена нова редакција националне стратегије развоја вештачке интелигенције. Имајући у виду муњевити раст технологије, у тај документ мора бити унет низ суштинских измена, морају бити конкретизовани циљеви и задаци. Реч је, пре свега, о проширењу фундаменталних и примењених истраживања у области генеративне вештачке интелигенције и великих језичких модела“, рекао је Путин.
Руски председник је, такође, истакао да је неопходно повећати капацитете постојећих руских суперкомпјутера, јер је то од кључног значаја за даљи развој генеративне вештачке интелигенције.
„У многоме смо овде, на овој платформи, заједно формулисали системски програм у сфери вештачке интелигенције, а наши заједнички напори већ доносе одређени резултат. Тако, последњих година у области економије и социјалне сфере Русије за 1,5 пут је проширено коришћење решења у области вештачке интелигенције“, рекао је Путин.
Он је као пример навео коришћење вештачке интелигенције у компанији „Гаспром“, која је успела да смањи трошкове опремања налазишта и да реши логистичке проблеме.

„Русија је сада међу малобројним земаља које имају своје сопствене технологије генеративне и вештачке интелигенције и велике језичке моделе. Потребно је јачати ту нашу конкурентску предност, ствари на основу таквих технологија нова тражишта, читаво сазвежђе производа и услуга“, рекао је Путин.

Током обиласка пратеће изложбе, вештачка интелигенција је, на молбу председника Русије да измисли неку бајку, испричала причу о авантурама Деда Мраза и Снежане.
Учесници изложбе су Путина известили о достигнућима вештачке интелигенције у разним областима: вештачки интелект је у стању да генерише видео и аудио приказе, да измишља приче, бајке, да обучава ђаке, да слика у стилу разних сликара, да генерише хипотезе у оквиру научних истраживања.
Конференција о вештачкој интелигенцији одржава се од 22. до 24. новембра у Москви. Међу учесницима скупа су стручњаци из Индије, Кине, Бразила, Малезије, Индонезије, Јужноафричке Републике и других земаља.
Коментар