Потез Финске, која је позивајући се на проблем с мигрантима затворила четири од осам прелаза, а још почела и подизање ограде дуж границе према Русији, није само последица параноје него и, упозорава у емисији Свет са Спутњиком новинар Ђуро Билбија, увертира за нешто озбиљније.
Финска је, напомиње, баш као и Шведска која због става Турске још није завршила процедуру пријема у Алијансу, била потребна НАТО да се комплетира с те стране, према Русији, а све је урађено слично пријему Црне Горе у редове тог пакта - без референдума о том питању.
„Одрадили су то исто као у Црној Гори која им је била потребна да заокруже ту једину поморску тачку од Гибралтара до Анталије која није била под контролом НАТО. То је тај исти окупациони код“, примећује Билбија.
Финска затвара гвоздену завесу према Русији
Стеван Гајић са Института за европске студије слаже се да је оно што се десило у Финској успешно понаваљње модела из Црне Горе и делимично из Северне Македоније која је имала неку имитацију референдума јер посао НАТО, истиче, није никад ни био да шири демократију.
„Сада се гвоздена завеса у Европи помера према истоку. Финска је пуцала себи у ногу, али ради се о томе да та земља није била способна да одбрани своју неутралност. Она је предвиђена да буде бачена као дрво у огањ, да буде прва на удару. Будући да је Норвешка одавно у НАТО, а Шведска формално није али де факто одавно јесте, са Финском су те рупе у новој гвозденој завеси практично попуњене. Од Северног пола до сиријске обале успостављена је компактна НАТО територија на којој постоје два проблема – руско и српско питање“, објашњава новонасталу ситуацију Гајић.
И српско питање проблем за НАТО
За НАТО је сада, сматра он, проблем колико ће Русија да оде ка западу у Украјини, а друго су нерешена питања са Србима – на Косову и Метохији и у БиХ.
„Свуда се ту намеће српско питање – Републику Српску би да униште преко закона о одузимању имовине и да, ако могу, ухапсе Милорада Додика, а Српска да деблокира БиХ у приступању НАТО. С друге стране, Косово, ако би било признато дефакто, може или да уђе у Албанију и тиме аутоматски и у НАТО, или да као квазидржава уђе у Алијансу. А онда да и Србија, ако може, буде усисана“, описује НАТО логику Гајић. Он ипак верује да су ти планови неостварљиви, иако нас, како каже, не чека мирна година.
Препрека за НАТО је, напомиње, расположење становништва и демографске тенденције – млађе генерације Срба су у огромном проценту и против НАТО, и против ЕУ као његовог аватара.
Гајић додаје да је у Финској друкчија ситуација: „У интересу Финске било је да остане неутрална али се она суштински није ни питала. Друга ствар је проблем који НАТО има на Балкану, а није га имао у Финској - то је становништво које има одређено историјско памћење и русофобију.“
Он сматра да затварање четири гранична прелаза на финско-руској граници јесте озбиљно, уз подсећање да је Русија формирала два нова војна округа као одговор на улазак Финске и потенцијално Шведске у НАТО.
„Давидова праћка“ немоћна пред руским дроновима
Финска се такође додатно наоружава па је недавно најављено да купује од Израела одбрамбени систем зван „Давидова праћка“.
„Да би оправдали оно што раде приказују ситуацију као да ће Русија и Путин чим заврше са Украјином ићи даље. То је потпуна измишљотина али они се понашају као конкуретска непријатељска сила“, истиче Билбија али и подсећа да Русија има дронове камиказе „ланцет“ који би врло лако изашли на крај с „Давидовом праћком“.
На питање колико пију воду оправдања Финаца да су прелазе морали да затворе због прилива миграната, Гајић каже да је све то део агресивних потеза чији је циљ да се изазове одређена ескалација у односима с Русијом, што раде и Американци у покушају да исцрпу или испровоцирају Русију.
„Међутим, њихов максималистички циљ није испуњен. Упрегли су читаву пропагандну машинерују, надали су се да ће се цео свет згрозити, а да ће руска јавност да се побуни. Па су се надали војној побуни у Русији и ништа није успело. Сад је њихов план Б да се успостави што чвршћа гвоздена завеса што ближе Русији... Нема ту ничега рационалног. Да је био фински интерес у питању, они никад никад не би ни ушли у НАТО. Али овде се ради чак не толико о америчким интересима колико о хировима и ескалаторној политици. За то постоји много разлога, економски, унутрашњи. Они не могу да задрже хегемонију и покушавају да направе што више ратова на евроазијском континенту“, упозорава Гајић.
Запад изгубио монопол на истину
Али оно што је битно то је, уверен је, што је Запад изгубио монопол на истину - он је окрњен и због појављивања РТ и Спутњика због чега су ова два руска медија морали буквално да цензуришу. Истовремено, и западна јавност је почела да преиспитује приче које јој сервирају:
„Изгубли су и легитимитет да су они за фер плеј, слободу мисли. А посебно је то сада ескалирало са геноцидом који се дешава у Гази, са масовним бомбардовањем и убијањем цивила. Одједном све оно што су говорили у фебруару 2022. о Путину и Русији постаје неуверљиво и смешно јер су сада исти ти актери попут председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен подржали масакр у Гази“, констатује Гајић.