СВЕТ

Украјина се повлачи до - Велике Британије

У Украјини се кроји судбина света. Исход сукоба у тој земљи одредиће да ли ће свет бити мултиполаран или ће Англосаксонци успети да сачувају хегемонију. Управо због тога Велика Британија остаје последња линија одбране за Кијев, а британски министар спољних послова Дејвид Камерон обећава Украјини моралну, дипломатску, економску и војну подршку.
Sputnik
Док Европа постаје све уморнија од пружања финансијске и војне помоћи Украјини, а Сједињене Државе усвајају закон о привременом финансирању рада савезне владе која не обухвата помоћ Израелу и Украјини, Камерон за своје прво путовање у иностранство бира Кијев и обећава Владимиру Зеленском да ће Лондон остати чврсто уз Украјину и да ће је помагати „колико год то било потребно“.
Руски експерти оцењују да Камеронова посета Кијеву указује да за Лондон украјинско питање остаје приоритет у спољној политици, а нови шеф британског министарства спољних послова, по свему судећи, очекује да ће се вратити у премијерску фотељу.

„Његова посета наглашава колонијалну природу украјинске псеудодржавности. Грубо говорећи, Камерон је отишао у критично важну колонију ради провере ситуације и како би упоредио извештаје са локалним 'гаулајтером'. Друго, то наглашава важност ове територије за Англосаксонце. Чињеница је да улога Украјине за њих није техничка. Реч је о контроли над целим евроазијским континентом, као и судбини света. У том смислу исход овог сукоба одређује да ли ће свет бити мултиполаран, или ће Англосаксонци моћи да врате униполарни поредак“, каже руски експерт Наталија Макејева.

Од почетка руске специјалне операције у Украјини, Британија је, после Сједињених Држава и Европске уније, највећи донатор финансијске и војне помоћи Кијеву.
До сада је издвојила 4,6 милијарди фунти, а недавно је најавила 100 милиона фунти за помоћ украјинским оружаним снагама у чишћењу минских поља, одржавању опреме и јачању одбране важних објеката националне инфраструктуре.
Камерон је током посете Украјини најавио је и издвајање од 18,4 милиона фунти (23 милиона долара) за пружање хуманитарне помоћи Украјини.
Зеленски је рекао да је са Камероном разговарао о ситуацији на фронту, испорукама оружја и јачању противваздушне одбране.
Кијевске власти тврде да Лондон такође остаје чврсто посвећен снабдевању Кијева оружјем, проширењу заједничке производње и „ослобађању Црног мора од руских претњи“.
Министар спољних послова Велике Британије Дејвид Камерон обећао је Украјини моралну, дипломатску, економску и војну подршку

Русија је већ победник сукоба у Украјини

Руски експерти истичу да Велика Британија неће одустати од подршке Украјини, јер је већ превише уложила у њу. Камерон у овом случају иде стопама читавог британског естаблишмента, гурајући у први план украјинску агенду, док истовремено ради на покушајима обуздавања Русије и њеном коначном поразу.
Последњих година Лондон је био веома активан у преговорима са украјинском страном оке војне базе у Николајеву, где су британски инструктори обучавали украјинске војнике. У оквиру операције Интерфлек, коју предводе Британци, око 30.000 регрута из Оружаних снага Украјине прошло је обуку у Великој Британији од почетка 2022. године, учећи борбене вештине на базама као што је Солсбери Плејн.
Иначе, та операција је највећи програм војне обуке те врсте на британском тлу од Другог светског рата. Курс траје најмање пет недеља и укључује руковање оружјем, прву помоћ, патролирање и преживљавање на отвореном.
Британија је снабдела Украјину и крстарећим ракетама дугог домета „сторм шедоу”, борбене тенкове „челенџер“ и друго наоружање, као и муницију.
Међутим, средства и опрема које су Лондон и Запад у целости пребацили Оружаним снагама Украјине нису дали очекиване резултате који би могли да ојачају преговарачку позицију Украјине. Ескалација палестинско-израелског сукоба довела је до тога да је западна подршка Оружаним снагама Украјине ослаби.
Упркос изјави Зеленског да се Кијев противи замрзавању сукоба са Русијом, управо би такав развој догађаја сада био од користи и Украјини и Западу, сматра Макејева.
„Западу и Зеленском, као њиховом штићенику, и НАТО-у на челу са САД, одговарало би замрзавање сукоба, јер је Украјина сада исцрпљена, а такође прилично је исцрпљен и колективни Запад - и економски, и када је реч о залихама оружја. Не треба заборавити ни да се у Сједињеним Државама приближавају избори, а бескрајно трошење на далеку и неразумљиву Украјину може постати минус за кандидате, јер становништво природно поставља питања - где иду наши порези и зашто нам је потребна ова Украјина? Осим тога, пауза им је потребна да би се припремили за нову рунду сукоба, јер је сада предност на страни Русије“, оцењује Макејева.
Она додаје да чак и на Западу отворено признају да је Русија победник у овом конфликту и да Украјина нема шансе.
РУСИЈА
Руска армија најјача на свету према анкети америчког листа
Коментар