Па отуд и чувено уметање „приоритета“ у посао. Но, овај текст није филозофски већ економски, па ако је некоме до приоритета нека зна да у глобалним истраживањима 64 одсто људи сматра да су плата и разноразне бенефиције кључни фактори у прихватању понуда за посао.
Када је у питању равнотежа између посла и приватног живота и благостања 61 одсто људи сматра да је то веома важно. Истраживачи примећују и да је распрострањеност рада на даљину утицала на такав исход у процентима.
Једно радно место које може да одговара многим критеријумима радника је актуар. Они зарађују просечну плату од 113.990 долара годишње, а многи могу да раде хибридно или потпуно на даљину, пише „Си-Ен-Би-Си“.
Шта раде актуари?
Актуари процењују ризике активности својих клијената, често у име осигуравајућих друштава. Они користе релевантне податке о морталитету, несрећама, болестима, инвалидитету итд. да би изградили моделе вероватноће за различите сценарије и дали савете у складу са тим.
Посао често захтева факултетску диплому, посебно фокусирану на област попут математике или статистике, и искуство у тој улози.
Актуари „обично морају да знају како да кодирају или познају софтвер“, каже Вики Салеми, стручњак за каријеру у компанији „Монстер“, додајући да су им такође потребне меке вештине и вештине комуникације да би могли да „анализирају и интерпретирају ове податке и испоруче их“.
Актуари су стручњаци који се, на бази мултидисциплинарних знања, ослањајући се на теорију вероватноћа и сложени интересни рачун, баве мерењем ризика и управљањем њима.
Неке компаније могу такође желети да кандидати буду чланови актуарских група као што је Друштво актуара за случајеве незгоде, које захтева од чланова да положе низ испита.
Поред високе плате и флексибилности, посао је такође тражен. Пројекције говоре да ће запосленост актуара порасти за 23 одсто између 2022. и 2032. године.
Низак ниво стреса
Још једна предност посла актуара је релативно низак стрес.
Мрежа за информације о занимањима Министарства рада САД рангирала је 873 занимања на основу толеранције на стрес, односно да ли посао „захтева прихватање критике и мирно и ефикасно суочавање са ситуацијама високог стреса“.
Рангирање се заснива на скали од 0, или најмање стресног, до 100, или највише стресног.
Актуари имају оцену стреса 57. Вики Салеми наводи факторе попут 40-часовне радне недеље и релативне стабилности као разлоге за низак ниво стреса.