Зашто је избио сукоб?
Влада Венецуеле ће 3. децембра одржати референдум за решавање спора са Гвајаном око јурисдикције над територијом Есекибо, која има богате резерве нафте. На референдуму бирачи Венецуеле ће моћи да бирају између пет питања и дати влади прилику да одлучи да ли Међународни суд правде треба да интервенише у територијалном спору који траје више од једног века. У оквиру референдума биће постављено питање о давању венецуеланског држављанства становницима региона. Гвајана верује да би такав потез омогућио Венецуели да преузме спорну територију.
Сукоб је ескалирао када је неколико нафтних компанија, укључујући ЕксонМобајл, почело да експлоатише нафтна поља у приобалним подручјима која нису била подељена између њих.
Шта се дешава сада
Званичних информација о сукобима нема. Медији преносе да би у слиучају војне интервенције Гвајани може да пруже подршку Бразил, САД и Велика Британија. Потпредседница Венецуеле Делси Родригез је истакла да спорна територија Есекибо припада Венецуели.
Бразилска војска је покренула мобилизацију због потенцијалне инвазије Венецуеле на Гвајану преко њихове територије. Вести о мобилизацији се брзо шире, што може утицати на цео регион Јужне Америке.
Позадина
Спор Венецуеле и Гвајане везан је за регију Есекибо. Године 1899. арбитражни суд је ову територију доделио Гвајани, али Венецуела није признала ову одлуку и сматра је неважећом. Обе земље полажу права на Есекибо. На граници се редовно дешавају различити инциденти.
Овај регион је посебно важан због његових ресурса: нафте, гаса, злата и боксита, као због геостратешке локације у близини атлантске обале. Јурисдикција над Есекибом пружа геополитичку предност и контролу над поморским ресурсима и комерцијалним рутама.
Различите владе су покушале да реше проблем дипломатским преговорима и посредовањем међународних организација. Међутим, у овом тренутку односи између две земље остају напети.