Ови први био-роботи, који су названи антроботс, су направљени од људских трахеалних ћелија – органа кроз који пролази ваздух од грла до плућа.
Да би тестирали исцелитељске могућности ових био-робота научници су у лабораторијским условима ставили антроботе на оштећено људско ткиво.
Након само три дана, наводи се у часопису Нејчр., ткиво је у потпуности регенерисано, што је изненадило истраживаче, јер ћелије ових микро-робота нису биле ни на који начин генетски модификоване или програмиране за такву функцију.
Сматра се да ови био роботи могу да буду персонализовани, односно, направљени од ћелија сваког болесника понаособ и да могу веома успешно да чисте артерије од нежељених наслага, разграђују нагомилану слуз или да кроз тело пацијента, ефикасно достављају преписане лекове до одређених органа.
Комбиновањем више типова људских ћелија, наглашава члан истраживачког тима биолог Мајкл Левин, могуће је направити антроботе који могу вршити сложене функције у лечењу људи, било да је реч о прављењу новог ткива или комплексном испитивању болести.
„Једном када наука у потпуности открије које људске ћелије или комбинације ћелија имају највећу моћ исцељења, од њих се могу правити мали био-роботи који ће служити и у регенеративној медицини укључујући и поновно израстање људских органа, па чак и удова“, каже Мајкл Левин.