Подкаст

Његош поново у Београду | Орбита културе

У данашњој емисији истражујемо у каквој су вези медији и демократија, као и шта повезује Бору Станковића и Пјера Паола Пазолинија
Sputnik
Који су разлози иницирали оснивање Српског покрета Његош у Србији, зашто је и од чега потребно заштити великог цетињског владику и песника – за „Орбиту културе“ открива један од чланова иницијативног одбора акедемик Миро Вуксановић.
Како изгледа балдахин под којим је крунисан краљ Петар I Карађорђевић, каква је судбина раскошно украшеног Јеванђеља кнегиње Куракине које је штампано у Москви, од каквог је материјала сачињен Престони крст краља Александра Обреновића, само су нека од питања на које одговоре нуди недавно објављена монографија „Ризница Саборне цркве“ коју је пратила и истоимена изложба у престоном катедралном храму. О томе зашто са правом говоримо о ризници чија је вредност осим у непроцењивом уметничком благу и у томе што представља опредмећену историју српског народа разговарамо са др Вуком Даутовићем и др Игором Борозаном који су уз ђакона Будимира Кокотовића аутори ове изузетне књиге.
О два века дугом спорењу Британије и Грчке око повратка фриза са Партенона који чува Британски музеј у Атину, спору који је активиран ових дана не пристајањем британског премијера на разговар на ту тему са грчким колегом, о законима донетим да штите колонизаторску пљачку као и о немогућности да се национално благо врати државама којима припада – за Спутњик говори историчар уметности Никола Кусовац.
Шта се дешава са политиком и демократијом под утицајем медија, у којој је мери развој пре свега електронских медија довео до трансформације политике и демократије, колико су медији данас у слућби грађана а колико су, истовремено, потенцијално манипулативни инструмент политике, да ли је форма прекрила садржај – нека су од питања која отвара студија „Надзирање демократије“. О овој књизи као и о специфичним феноменима нашега доба разговарамо а са њеним аутором Славишом Орловиће, и издавачем Зораном Хамовићем из куће Клио.
Из каквог је мотива сабрао приповести о значајним а различитим људима попут Боре Станковића, Лава Троцког, Ивана Горана Ковачића, Пјера Паола Пазолинија… Шта нам говоре приче о њиховим јединственим судбинама и колико су одаљене и клизне одреднице „херој“ и „губитник“ – питамо књижевника Вулета Журића, аутора недавно објављене књиге „Хероји и губитници“.
О обележавању стогодишњице рођења оперске диве Марије Калас свечаним концертом "Марија Калас гала" и извођењем "Норме", разговарамо са примадоном опере Народног позоришта и нашом актуелном Нормом – Сањом Керкез.

О емисији „Орбита културе“

Орбита културе“ прати културне феномене и догађаје, ствараоце и личности који својим делом креирају савремену културну сцену у земљи и у свету.
У жељи да афирмише праве вредности, остаје верна сопственом слогану који гласи: „Када има културе, нико не примећује, а када је нема — примете сви“.
Спутњикову „Орбиту културе“ уређује Дејана Вуковић, а емитује се сваке суботе у 10.00 на таласима Радија Студио Б.
Коментар