Италија је у групи од првих пет земаља када је реч о економској сарадњи Србије и припада групи држава које су од посебног националног интереса када је реч о сарадњи на билатералном плану. Уз то, Италија је чланица Квинте и директно је ангажована када је реч о Косову и Метохији, коментарише посету италијанске председнице владе Ђорђе Мелони Београду спољнополитички аналитичар и некадашњи дипломата др Зоран Миливојевић.
Италија спремна да саслуша Србију
Без обзира на то што Италија води проатлантистичку политику и што је Рим признао самопроглашену косовску независност, Италија је, како наш саговорник оцењује, спремна да саслуша српске ставове и због тога је посета Мелонијеве важна.
„Оно што је за нас важно јесте да се разговара и да ипак има некога ко ће да нас саслуша. То не значи да ћемо променити став око КиМ, поготово сада, када је притисак дошао до највишег нивоа, када је уцена практично на столу. Тако да је важно разговарати са Италијом, нека знају наш став и нека га имају у виду“, каже Миливојевић.
Након што је Велика Британија напустила ЕУ, Италија је заузела њено место и постала чланица „тројке“ – групе најутицајнијих држава унутар ЕУ, коју чине још Француска и Немачка. Италијански глас унутар ЕУ је важан, поготово сада када се, како Миливојевић каже, ствари ломе и када је питање приступања Србији ЕУ у питању, као и када је питање европске стратегије за пријем нових чланица отворено на најдиректнији начин.
Италија следи политику НАТО- према КиМ
Иако ће подржавати политику Квинте, што значи, према Миливојевићевој оцени, политику НАТО према Косову и Метохији, Италија има интерес да се позиционира на Балкану, а са Србијом има изузетно добре економске односе. Она је једна од земаља која је иницијатор развоја односа региона и ЕУ, што је и у интересу Србије. Италија се, према Миливојевићевим речима, залаже да сарадња ЕУ са Србијом буде виши интерес од изолације наше земље.
„У мери у којој економска сарадња расте, у мери у којој је Италија спремна да развија политичке односе без обзира на тачке око којих се не слажемо, уколико је спремна на разговор, сигурно ће имати већи пролаз код нас. Њихов утицај тако неће моћи да пада, него да расте. За нас је примарно разумевање наших државних и националних интереса и то је главни критеријум. Економска сарадња сама по себи представља важан аргумент у јачању политичког утицаја. У мери у којој има разумевања, жеље за дијалогом и потребе да се политички односи дижу на виши ниво и поред ствари око којих се не слажемо, сигурно да се ствара простор за јачање утицаја Италије“, сматра Миливојевић.
Уколико се српско-италијански односи буду развијали на такав начин, сигурно је да ће утицај Италије на нашем простору расти. То што важи за Италију, важи и за све друге државе - утицај свих оних који су спремни на сарадњу на равноправној основи, уважавајући међународни поредак и интересе Србије, сигурно ће расти, закључује он.
Подсећамо, председница владе Италије Ђорђа Мелони, допутовала је у прву посету Београду откако је почела мандат. Према речима председника Србије Александра Вучића, теме разговора су активније укључивање Италије у решење косовског питања, као и развој билатералних односа.
„Италија је један од најзначајнијих партнера, очекујем срдачан, добар разговор. Хвала Ђорђи Мелони што долази у Србију и то долази право из Дубаија и то је добра вест за људе у нашој земљи. То показује и како је Србија позиционирана и како има поштовање у свим деловима света и верујем да су то важне ствари“, рекао је Вучић