Он је навео изјаву лидера демократске већине у горњем дому Конгреса Чака Шумера да је лидер републиканаца у Сенату Мич Меконел „пресекао“ тему састанка, почевши са разматрањем питања безбедности граница САД, уместо разматрања анализе помоћи Украјини.
Поред тога, Шумер је оптужио неименованог сенатора републиканца да је „викао“ на једног од генерала који су учествовали на брифингу.
Он је такође навео оцене неких сенатора, те је републиканац из Северне Дакоте Кевин Крамер истакао „драматичност састанка“, а демократа из Вирџиније, председник сенатског одбора за обавештајне послове Марк Ворнер признао је да су се „страсти распламсале“.
Поред Перграма, бројни западни медији писали су о ситуацији и атмосфери на тајном састанку у Сенату.
„Хил“ наводи да су дискусије биле тако жустре да су неки сенатори-републиканци узвикивали питања званичницима. Портал је објавио да је лидер демократске већине у горњем дому Конгреса Чак Шумер окривио лидера републиканаца у Сенату Мича Меконела да није дозволио да се спроведе анализа потенцијала Украјине.
„Вашингтон пост“ је писао да је најмање десетак републиканаца напустило брифинг, игнорисавши презентацију припремљену за њих.
Према „Њујорк тајмсу“, догађај се претворио у свађу представника две партије. Фијаско не само да је јасно ставио до знања да гласање о додели помоћи Кијеву неће успети, већ је и погоршао изгледе за било какав двопартијски споразум у скорије време.
У уторак су републикански сенатори напустили брифинг о помоћи Украјини и Израелу, јер нису добили одговор демократа на своје предлоге. Учешће на догађају у последњем тренутку такође је отказао председник Украјине Владимир Зеленски. Председник Украјине требало је да се обрати сенаторима у оквиру затвореног брифинга. Његово укључење се очекивало уочи гласања поводом издвајања нових средстава Кијеву.
Усаглашавање помоћи Украјини
Амерички председник Џозеф Бајден раније је затражио од Конгреса 106 милијарди долара за помоћ Израелу и Украјини, али није добио недвосмислену подршку. Представнички дом, у којем већину имају републиканци, гласао је за подршку Тел Авиву, али је Сенат, који је под контролом демократа, блокирао иницијативу. Бајден је изјавио да неће потписати нацрт закона о додели помоћи Израелу без Украјине ако Конгрес одобри такав документ, док републиканци у Представничком дому инсистирају на одвојеном разматрању подршке Кијеву.
Америчка администрација је признала да раније издвојени новац понестаје, стога се и пакети наоружања који се шаљу Кијеву смањују. Почетком новембра Бела кућа је саопштила да је Вашингтон потрошио 96 одсто свих средстава издвојених за подршку Кијеву од почетка руске специјалне операције.
Уколико Конгрес сада не успе да се договори о помоћи Украјини, то ће се догодити након празника који почињу 14. децембра за конгресмене и 15. децембра за сенаторе. Представнички дом наставиће са радом 9. јануара, а Сенат 8. јануара.
У издању емисије „Мој поглед на Русију“ разматрамо да ли Запад пушта низ воду Владимира Зеленског: