По његовим речима, владајућа већина у парламенту подржава испоруке бугарског оружја Кијеву само зато што жели да избегне персоналне санкције Сједињених Америчких Држава по „закону Магнитског“.
„Ти оклопни транспортери не одговарају захтевима савременог рата. Они могу да служе само за једно – за транспорт људства. Тако да ће Украјинци, највероватније, урадити са њима исто што су урадили са великом већином друге технике која им није била потребна. Да, не бих се изненадио (ако их продају)“, оценио је Каракачанов за медијску кућу Bulgaria ON AIR.
Како је додао, није поента да се „играју солидарности или испуњавају туђе налоге – није нормално да се возила поклањају“.
„То се вероватно дешава јер смо ми 'најбогатија земља'. Или зато што неки наши политичари желе да купе изузеће (од персоналних санкција САД због корупције)“, закључио је Каракачанов.
Раније је председник Бугарске Румен Радев вратио у парламент закон о ратификацији споразума о бесплатном трансферу сто расходовани оклопних транспортера Украјини ради даљег разматрања.
Народна скупштина Бугарске је 22. новембра ратификовала споразум између Министарства унутрашњих послова земље и Министарства одбране Украјине о бесплатном слању партије старих оклопних транспортера Кијеву. То је учињено приликом одлучивања о додатној војно-техничкој подршци Оружаним снагама Украјине.
У Сједињеним Америчким Државама 2012. године усвојен је „закон Магнитског“, први у савременој историји америчких санкција против Русије. Закон је првобитно успостављао личне санкције држављанима Русије који, према мишљењу америчких власти, крше људска права. Касније је документ добио статус глобалног закона, што значи да се санкције могу уводити против свих земаља чији грађани, према мишљењу САД, крше људска права.