Споразум је постигнут након скоро 15 сати преговора и скоро 24-часовне дебате претходног дана, наводи британска агенција.
Расправа је дуго трајала јер посланици ЕУ нису могли да се сагласеоко тога како да регулишу системе као што је Чет ГПТ, у оквиру правне регулације која има за циљ да задржи вештачку интелигенцију под контролом.
"Европа се позиционирала као пионир, разумевајући значај своје улоге у постављању глобалних стандарда. Ово је. верујем, историјски дан", рекао је Бретон на конференцији за новинаре.
Споразум захтева да модели као што су Чет ГПТ и системи опште намене (ГПАИ) буду усклађени са обавезама о транспарентности пре него што се нађу на тржишту.
То подразумева израду техничке документације, у складу са прописима ЕУ о ауторским правима, као и обезбеђивање детаљних информација о садржајима коришћеним за тренинг вештачке интелигенције.
Такође, споразум се односи и на правила о употреби ВИ у биометријском надзору.
Европски парламент ће гласати о предлозима закона о вештачкој интелигенцији почетком следеће године, али ниједан закон неће ступити на снагу пре 2025. године.