"Италија је, заједно са Француском, Немачком, Сједињеним Америчким Државама и Европском унијом, последњих месеци фаворизовала два документа: фебруарски Бриселски споразум и план његове имплементације, одобрен у Охриду 19. марта", рекао је Гори за портал Report difesa.it.
Он је додао да је документи представљају референтне тачке мапе пута која треба да доведе до постизања одрживог решења.
"Сада је питање и за Београд и за Приштину да спроводе постигнуте споразуме, избегавајући провокације и једностране акте. Кључна тачка је успостављање Заједнице општина са српском већином на северу, што је обавеза за стране већ предвиђена Бриселским споразумом из 2013. године, али која до сада није спроведена", истакао је амбасадор.
Гори каже да је "мирно решење косовског питања" такође кључни корак како се не би угрозио профитабилан пут економског раста који је последњих година омогућио Србији да промени своје лице и побољша услове живота својих грађана.
"Рим, Париз, Берлин и Вашингтон подржавају преговарачке напоре које ЕУ спроводи кроз дијалог, са крајњим циљем да Србија и Косово буду у Европској унији", поручио је Гори.
Италија је увек била предводник у подршци проширења Европске уније на Србију и Западни Балкан, додаје амбасадор.
"За Београд, пут ка чланству у ЕУ остаје главни пут, јер Србија и регион Балкана су Европа. ЕУ са своје стране мора бити конкретнија у том процесу. Србија преговара о чланству 10 година, али је затворила само два преговарачка поглавља, од 35. Дошло је време за одлучно убрзање процеса интеграције Србије и Западног Балкана у Европску унију", оценио је амбасадор Изалије, а пренео Танјуг.
Када је реч о војној сарадњи Италије и Србије, Гори је рекао да се заснива на оквирном споразуму потписаном 2013. године, који има за циљ консолидацију одбрамбених способности две земље и унапређење међусобног разумевања по питању безбедности.
"Споразум предвиђа сарадњу и спровођење заједничких активности у појединим областима, као што су образовање и обука у војној области, кроз посебне курсеве у Италији које финансира италијанско Министарство одбране, у којима учествују српски официри. Ово су активности које српска страна веома цени, јер су корисне за пружање адекватног нивоа припремљености српских војника за учешће у међународним мисијама", истакао је Гори.