СРБИЈА

Амбасадор Хил наставља предизборни притисак: На столу чланство Косова у међународним организацијама

Амбасадор САД у Београду Кристофер Хил изјавио је да је питање ЗСО од суштинске важности за постизање договора Београда и Приштине али да је на столу и чланство Косова у међународним организацијама.
Sputnik
Тако је Хил, у разговору за Танјуг, наставио притисак пред изборе у Србији да се Београд фактички одрекне своје јужне покрајине.
На питање, да ли споразуми Београда и Приштине треба да се укључе у Поглавље 35 приступних преговора са ЕУ, амбасадор је рекао да је то питање за ЕУ, а не за САД:
„Када Србија напредује, односно док ЕУ озбиљно посматра проширење и различите фазе проширења, почевши од идеје јединственог тржишта, они желе да се увере да су земље које су заинтересоване да наставе са овим процесом, земље које су у стању да ставе на страну или оставе иза себе неке од ових тешких проблема. Ово је заиста тема за ЕУ, а не за САД, али мислим да је аргумент, хајде да видимо да ли може да дође до заједничког разумевања да када постанете члан, то постанете након што сте решили неки проблем“, рекао је Хил.
Он је додао и да мисли да постоје симпатије према Србима који живе на северу Косова, због чега сматра да је питање ЗСО од суштинске важности за постизање договора.
„Дакле, то је на столу. И мислим да људи разумеју да то мора да се реши и да мора да се дође до договора по овом питању. Слично томе, мислим да Косово има нека очекивања у смислу да сада могу затражити чланство у различитим међународним организацијама. Опет, то је на столу. Мислим да највише од свега, ако сте у Европи и посматрате овакве проблеме, проблеме на другим местима, желите да видите да постоји неки залет и кретање ка решењу“, рекао је Хил.
Он додаје да је потребно да сви разумеју да не могу очекивати да их Европа прими као чланове док се не позабаве овим проблемима.
„Зато се надам да ће 2024. бити година у којој ћемо видети прави напредак“, истакао је амерички дипломата.
Према његовим речима, нормализација односа Београда и Приштине значи прихватање међусобних докумената, да се граница претвара у нешто што спаја, а не у нешто што раздваја, као и да значи да треба да покушамо да смањимо тензије и покушамо да наставимо са неком врстом нормалног односа.
На питање да ли ће се од Београда и Приштине, због избора наредне године у ЕУ и САД захтевати убрзање спровођења, Хил каже да је тешко замислити ситуацију у којој би се од њих тражило да успоре и додао да се никада није сусрео са тако спорим процесом.
„Претпостављам да можете посматрати пужа на тротоару и рећи да је то прилично споро. И то поприлично добро сумира овај процес, који је био тако спор у последњих 10 година. Дакле, да, мислим да постоји нада да људи могу да схвате да је време да се крене напред. И мислим да је тако и на Косову и у Србији“, рекао је он.
СРБИЈА
Замка у завршници кампање: Запад сервира коначну уцену Србији – два дана пред изборе
Коментар