Вучић ексклузивно за Спутњик: Србија неће признати Косово и неће увести санкције Русији /видео/
Односи са Русијом се у протекле две године нису променили, упркос турбулентној ситуацији у којој се данас налазимо. Нећемо увести санкције. Да ли ћемо признати независно Косово? Не. Нећемо.
SputnikОвако председник Републике Србије Александар Вучић у разговору са Љубинком Милинчић описује тежак положај у којем се налази Србија и објашњава како изгледа политичка клацкалица на којој, као председник мале и војно неутралне земље, мора да балансира, али постоје црвене линије које никада нећемо прећи.
Шта прихватамо или одбијамо?
На питање главне уреднице Спутњика Србија Љубинке Милинчић на шта то Србија пристаје потписујући резолуције попут Охридске, али и ове најновије, потписане јуче, Вучић одговара да Србија не пристаје, већ одбија да буде политички, економски и дипломатски изолована. Црвене линије постоје и оне су јасно повучене, а све остало је отворено за расправу и договор.
На јучерашњем састанку представника Европске уније са земљама Западног Балкана изнети су закључци министара спољних послова ЕУ који суштински значе подршку процесу проширења, објашњава председник.
„Ми смо урадили исто оно што смо урадили у Охриду и на сваком другом месту, дакле, да не бисмо били сами, изоловани и рушили све до сада постигнуто, рекли само им да ту има доста доброг садржаја, али да постоје ствари око којих нисмо сагласни. Споразум у целини као такав нисмо прихватили, већ смо рекли да постоје црвене линије, а то су чланство такозваног Косова у Уједињеним нацијама, као и чланство у организацијама, институцијама и агенцијама УН, као што је УНЕСКО. Истовремено смо рекли да постоје и неки наши услови за даље договоре, а то је Заједница српских општина“, рекао је Вучић за Спутњик.
Део поменуте декларације подразумева и позив за усклађивањем српске са европском спољном политиком, што би укључивало и санкције Русији. Вучић објашњава да ЕУ гледа на Србију као на једину земљу која није увела санкције Руској Федерацији, али да тај притисак неће променити нашу досадашњу спољну политику.
„Ни на прошлим изборима нисам обећавао много, а ни сада то не чиним, али смо готово две године издржали и одупрли се свим притисцима, сачувавши свој традиционално пријатељски и коректан према Руској Федерацији. Чврсто верујем да ће то бити случај и у будућности", нагласио је председник Србије.
На питање главне уреднице Спутњика о спекулацијама да је у Охриду споразум усмено у целости прихваћен, а да је само потпис изостао, Вучић одговара да као носилац највише извршне функције у земљи и као носилац народног суверенитета сноси одговорност не само за сваки потпис, већ и за сваку изговорену реч.
„Када сам изашао из сале у Охриду, прво што сам рекао било је то да постоје ствари које ми не прихватамо. Дакле, трудио сам се да чувам земљу, да штитим њене интересе како би могла да настави свој економски напредак и никада није било дилеме око тога шта је то што Србија може, а шта је то што Србија не жели да прихвати“.
Велика светска утакмица
Вучић говори како нема сумње да би поједини кругови и центри моћи желели нижи рејтинг листе „Србија не сме да стане“, али да то није једини разлог зашто су притисци за решавање косовске дилеме баш пред изборе појачани.
„Увек мислимо да смо центар света, али ми то нисмо. Овде се сад игра већа игра и важнија утакмица. Ми играмо неку конференцијску лигу, а њима је важно да нас победе у тој лиги, како би се следеће године они пласирали у „Лигу шампиона“. Сада се игра једна велика игра. Требало је да буде изборни циклус у Украјини, али је одложен. Имаћете руске изборе 17. марта. Имаћете затим изборе и на Тајвану, изборе за Европски парламент, као и једне од најбитнијих – америчке изборе. Имате ситуацију у Украјини у којој се јасно показало да ратом не можете победити Русију. Имате истовремено и Газу, где се ситуација неће ни лако ни брзо умирити, а имате и безброј проблема на Пацифику и у Јужном кинеском мору... Дакле када све то погледате, Западу није потребан неки нови проблем, али му је потребно да има решено косовско питање. Зато је њима важно наше питање и зато им се много жури око Косова, чак много више него што ми можемо и да замислимо“, казао је Вучић.
Поредећи ситуацију у којој се сада налази Србија са положајем у којем се некад налазио Азербејџан, Вучић говори да је некада једини избор стрпљење. Договарати, преговарати, чекати и у том чекању јачати земљу, војску, економију, али и свест народа, понекад је једино постојеће решење.
„За мене је било важно јер сам о томе разговарао директно са председником Азербејџана. Рекао ми је да је његов отац морао да прихвати тешку ситуацију и тренутни губитак територије, како не би изгубили још људи. Схватили су да су слабији и да су их силе веће од њих притисле. Отац му је рекао да се склони, прихвати, потпише и сачува мир, а да после тога јача земљу, подиже је, ради, скупља војску и они су то и урадили. Када видиш да немаш снагу, ти мораш да прихватиш све ударце преко сопствених леђа. Оптуживаће те народ, али је твоје да га спасиш у том тренутку. Прихвати то што мораш да прихватиш и чекај тренутак када ћеш моћи да добијеш другачији резултат“.
На питање уреднице Спутњика шта би то требало ставити на други тас па да превагне Косово и српске националне интересе, Вучић одговара да таква ствар не постоји, али да онај ко води народ мора увек водити рачуна о томе да сачува земљу
„Ништа не може да превагне. Некад морате да попустите, некад морате да учините уступак како би нешто друго обезбедили и увек морате и водите рачуна да не пређете ту границу која би могла да угрози виталне државне интересе, али такође морате добро знати колика је наша снага. Да ли ћемо признати независно Косово? Не. Нећемо. Ни на овај, ни на онај начин“.
Србија на раскрсници путева
Александар Вучић види преговоре Русије и Америке као једини логичан завршетак сукоба у Украјини. Његово познанство са Владимиром Путином, тврди он, омогућава му да наслути какве би његове даље акције изгледале.
„Чини ми се да разумем кога презире и са ким неће ни по коју цену да разговара, а чију снагу цени без обзира на све, иако их сматра главним кривцима. Са њима ће морати да преговара. Из овог разлога верујем да ће доћи до некаквог разговора и договора између Руса и Американаца“.
Упитан зашто Србија држи чврсто правац на европском путу иако БРИКС нуди примамљиву слику контратеже сачињене од великих сила које би нас, по до сада изговореном и учињеном, брже примили него Европска унија, Вучић одговара да треба још времена, мандата и председника да прође како би читава та прича могла да се реализује, а да је данас пут ка Европи једини користан пут за Србију.
„Србија се налази на европском путу и никад то ни од кога нисмо крили. ЕУ је и даље много испред нас, али наш је посао да у економском смислу ту разлику смањујемо. Брикс је још увек далеко од структуре какву има ЕУ“, навео је председник Србије
Када је реч о односима са Русијом, Вучић је истакао да је захвалан на томе што су реакције Москве на политичке одлуке које би Србија, као самостална и суверена земља доносила, увек остајале коректне, чак и када Русији такве одлуке нису ишле на руку. Никад ништа није условљавала, било да се радило о различитом ставу при гласању у Уједињеним нацијама, или нечему другом. Ово, каже Вучић, није случај са осталим земљама, поготово не са осталим великим силама.
„Са условљавањем се иначе суочавамо на неким другим нивоима везаним за Косово, тим пре зато што им се жури да се то питање реши, а подршку за то дају углавном они који су анти-руски оријентисани. То за нас није лака позиција. Ми имамо традиционално добре односе са Руском Федерацијом, мислим да смо се, за једну малу земљу, понашали не само фер, него и више него фер. Ми немамо снагу Русије, Кине, Америке, Француске, Немачке... али смо показали свима да и под великим притисцима и у најтежим могућим условима умемо самостално да одлучујемо. Што се Русије тиче, њима хвала што разумеју позицију Србије“, рекао је председник Србије за Спутњик, додавши да су наши односи са Руском Федерацијом врло добри, традиционални и пуни поштовања, а да их светска дешавања нису изменила.
Вучић је за Спутњик изјавио да би евентуално увођење санкција Руској Федерацији значајно побољшало слику коју Запад има о Србији, али да нам то не би сачувало Косово и Метохију. Похвале и хвалоспеви трајали би, каже Вучић, петнаест дана, након чега би се повела прича о пријему Србије у ЕУ, уз решавање само још једне „ситнице“ – одрицање од Косова и његов пријем у УН.
„Већ су ме много пута стављали у ћошак како би ме притисли да признам оно шта они траже. Знате, када вас ставе у ћошак, онда се борите и ногама и рукама. Када имате противника кога сте потпуно сатерали у ћошак, без пролаза или могућности да се он склони, побегне, избегне... он ће се борити. Он зна да му је живот угрожен и он ће да се бори. Ја се надам да ће они на крају разумети шта је то што Србија може, а шта је то што не жели и не може“.
Шта ако Србија стане?
Иако јако добро осмишљена, кампања Српске напредне странке за предстојеће изборе разликовала се знатно од оних претходних. Док је раније лидер странке позивао своје гласаче да изађу на своја изборна места и гласају како би се скупио критичан број гласова, овај пут то није случај. Сада СНС и листа „Александар Вучић – Србија не сме да стане“ тврди како ће однети лаку победу и да им за то нико не треба.
Вучић наводи да резултат толиког самопоуздања лежи у спровођењу редовних истраживања на дневном нивоу. Та истраживања, ако се редовно и исправно спроводе, могу варирати за један или два процента, али не више од тога. Он као епилог избора 17. децембра види значајну и убедљиву победу листе „Србија не сме да стане“, а своје политичке противнике сматра делимично заслужним за то.
„Мислим да су наши противници урадили неколико погрешних ствари јер су руковођени својим личним и партикуларним политичким интересима, личном сујетом и таштином. Они су из тог разлога пренебрегли основне постулате знања вођења изборне кампање. Очекујем значајну победу и очекујем да ћемо имати двоструко више од листе „Србија против насиља“, чак и кад им додате све оне које су узели под своје скуте са све социјалистима. Видећемо какве ће одлуке пасти после избора, али верујем да ћемо имати апсолутну већину у мандатима“, рекао је Вучић за Спутњик.
Он наводи да ће друге странке и листе, посебно у Београду, имати најмање три до четири пута више контролора него СНС и позива људе да изађу и гласају по својој вољи, а да ће по завршетку избора и у случају да изгубе, честитати противницима. Биће, каже Вучић, онако како народ каже.
Уколико дође до победе „напредњака“, Вучић предвиђа за Србију „светлу будућност“.
„Слушаћу и Хила и Харченка, али ћу одлуке да доносим у складу са интересима народа Србије. Ја стварно видим светлу будућност за Србију. Видим и много тешку годину пред нама, али не економски, већ политички тешку. Што се економије тиче, ММФ нам за следећу годину предвиђа стопу раста од 3,6 одсто, а то значи значајно повећање плата и пензија. Ако успемо да издржимо и то без неких превеликих последица у том геополитичком делу, наша економија ће бити изузетна. Ако не буде баш изузетна, биће свакако врло добра, али оно шта је сигурно је да ћемо водити рачуна о нашим националним и државним интересима, и у то нема никакве сумње“, закључио је председник Србије Александар Вучић у разговору са Љубинком Милинчић.