Главна уредница медијске групе „Русија севодња“ и РТ Маргарита Симоњан иронично је одреаговала на одлуку Јеревана да на месец дана одузме лиценцу радију Спутњик Јерменија.
„Много драме ни око чега – због 1200 долара. Господин се поново наљутио“, написала је Симоњан на Телеграму, алудирајући на одлуку јерменске комисије да казни радио новчаном казном од 1.200 долара због ауторске емисије „Абовјан Тајм“, где су, опет по мишљењу комисије, изнета мишљења и изјаве који шире панику, не одговарају стварности и наводно су засновани на непровереним и непоузданим изворима.
„Не прекидајте везе с руским народом“
Председник Савеза новинара Русије Владимир Соловјов рекао је за РТ да је одлука јерменске стране – кршење слободе говора.
„Могу рећи да сам пре месец дана био у Јерменији. Одржали смо новинарску конференцију. Знам расположење људи. Знам да многи у Јерменији знају руски језик и за њих је емитовање руских канала део информационог тока, навикли су да добијају информације од њих и да прате руске медије. Наравно, за њих ће то представљати кршење слободе говора и ширења информација“, рекао је Соловјов.
Он је подсетио да јерменско и руско друштво имају примере пријатељства и сарадње.
„Наше културне везе су чврсто испреплитане, а између неких и породичне везе. Зато не би требало на тај начин прекидати емитовање и те везе“, поручио је Соловјов.
„Грешка Пашињана“
Сличног мишљења је и заменик председника Државне думе Русије за међународна питања Алексеј Чепа који је констатовао да Јереван у последње време предузима низ непријатељских корака према руским структурама.
„Дају званичне изјаве које нису истините, као на пример о ситуацији са Карабахом. Сматрам да је то грешка (премијера Јерменије Никола) Пашињана и покушаји да се додворе неким структурама, непријатељским према Русији. Мислим да ће Јереван једног дана жалити због тога“, сматра Чепа.
Он оцењује да је потез јерменских власти према радију Спутњик цензура, а то се ради „како би до грађана долазило минимум информација и како би се на тај начин избегло гомилање незадовољства у Јерменији“.
Заменик директора Института за стратешка истраживања и прогнозе Руског универзитета пријатељства народа Никита Дањук сматра да је ограничавање рада Спутњика у Јерменији „логичан наставак политике Пашињана“.
„Стиче се утисак да је један од главних задатака лидера Јерменије да поткопа блиске везе које су постојале између Јерменије и Русије у области безбедности, у културно-информационом простору“, појаснио је он за РТ.
Притом, како је додао, не треба заборавити да јерменска економија у великој мери зависи од трговинског промета са Русијом и од снабдевања руским енергентима.
„Пашињан не жели да јерменско друштво добија алтернативно гледиште о ситуацији и процесима који се догађају у свету у контексту специјалне војне операције, на простору ЗНД. А то сугерише да ће Пашињан наставити са том политиком и да је, нажалост, отворено антируски штићеник Запада“, закључио је Дањук.
Раније је портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова изјавила да се све најважније одлуке за Јерменију доносе без ослањања на јавно мњење.
У наставку погледајте нову епизоду емисије „Мој поглед на Русију“: