Како се наводи, тренутно се у Црвеном мору налазе амерички разарачи „Ју-Ес-Ес Карни“, „Ју-Ес-Ес Лабун“, „Ју-Ес-Ес Томас Хаднер“, као и подморница класе „Охајо“.
Подршку им пружају британски разарач „Ејџ-Ем-Ес Дајмонд“ и вишенаменска фрегата „Лонгдок“ француске Ратне морнарице. У подручју Аденског залива налазе се носач авиона „Ју-Ес-Ес Двајт Д. Ајзенхауер“ са три пратећа брода, као и нуклеарна подморница класе „Лос Анђелес“.
Поред тога, на Блиски исток је послат амерички носач авиона „Ју-Ес-Ес Џералд Р. Форд“ са пет пратећих бродова, који се сада налазе у источном Медитерану. Тамо је пребачен и штабни брод „Ју-Ес-Ес Маунт Витни“ на којем се налази командант 6. флоте Ратне морнарице САД, вицеадмирал Томас Иши.
Како пише лист, операција „Просперити Гардијан“ за одржавање слободе пловидбе у региону већ је коштала САД неколико десетина милиона долара. Велики део новца троши се на високотехнолошке ракете, укључујући противваздухопловне ракете СМ-3 које коштају око 11 милиона долара по јединици, а користе се у борби против дронова. Са друге стране, те беспилотне летелице коштају побуњенике Хуте свега неколико хиљада долара.
Међутим, „Тајмс“ напомиње да Вашингтон сматра да су такви трошкови прихватљиви, јер би ширење размера сукоба на Блиском истоку и увлачење Ирана и Саудијске Арабије у њега створило огроман терет за амерички буџет уочи председничких избора.
Раније су амерички и британски медији, позивајући се на изворе у Пентагону, писали да шеф Беле куће Џозеф Бајден разматра могућност извођења напада на положаје побуњеничког покрета Ансар Алах (Хути) у Јемену. Како је писао „Дејли Телеграф“, међу америчком војском не постоји јединствен став по питању таквог корака. Како је истицано, неки од њих сматрају да су удари на територију Јемена једини начин за решавање проблема, док други страхују да би то нагло погоршало односе САД са Ираном, који подржава Хуте.
Извор листа из Министарства одбране САД рекао је да америчка страна „озбиљно схвата претњу која долази од Хута, али да не намерава унапред да најављује своје акције“. Истакао је да „америчка војска има право на самоодбрану и уколико одлучи да предузме неке акције против Хута, то ће и урадити када и где одлучи“.
Претња за бродове у Црвеном мору
Након ескалације палестинско-израелског сукоба у Појасу Газе, јеменски побуњеници (Хути) саопштили су да ће изводити нападе на израелску територију и да неће дозволити бродовима који су повезани са њима да пролазе кроз воде Црвеног мора и Баб ел-Мандебу све док се не заврши операција у палестинској енклави.
Као одговор на то америчке власти су саопштиле да намеравају да покрену операцију „Просперити Гардијан“ у Црвеном мору како би осигурале слободу пловидбе и безбедност бродова. Поред САД, у операцији би требало да учествују Бахреин, Велика Британија, Данска, Шпанија, Италија, Канада, Холандија, Норвешка, Сејшели и Француска.
У наставку погледајте најновију епизоду емисије „Од четвртка до четвртка“ – сазнајте зашто је Путин геополитички победник године: