Датум зимског солстиција, најкраћег дана у години на северној хемисфери, обично се поклапа са првим даном зиме. Али датум зимског солстиција може да варира од 20. до 23. децембра. Зимски солстициј означава велику годишњу прекретницу, астрономски почетак зиме и прелазак у период када су дани све дужи и светлији, а ноћи све краће.
Термин солстициј потиче од латинског solstitium, што значи „мировање Сунца“. Зимски солстициј је догађај који су славили стари народи, а овај феномен их је избезумљивао. Због кратког дана у многим древним културама 21. децембар се славио као дан смрти и поновног рођења божанстава која су симболизовала плодност, светлост и Сунце.
У астрологији овај дан означава владавину знака Јарца, која траје наредних месец дана, и према веровањима важан је за почетак материјализације идеја и значајних животних пројеката, како на личном тако и на социјалном нивоу.
И док је на северној хемисфери данас најкраћи дан, сасвим другачија ситуација је на јужној хемисфери, где живи свега десет одсто светске популације. Дакле, тамо децембарски солстициј означава најдужи дан у години и почетак лета.
Погледајте и: