СРБИЈА

Ана Брнабић: Ово је директна дестабилизација Србије /видео/

Премијерка Ана Брнабић изјавила је данас на ванредној конференцији за медије да опозиција, ЦРТА и друге невладине организације покушавају директно да дестабилизују земљу и уруше уставни поредак Републике Србије, што се, како је рекла, не дешава ни у једној нормалној демократској земљи.
Sputnik
"Желела сам да се обратим данас поподне поводом ове велике и важне, бомбастично најављене пресконференције невладине организације ЦРТА, која је учествовала на последњим изборима и као посматрачи, коју сам с нестрпљењем и дуго очекивала да чујем какве су то неправилности они забележили, посебно из разлога што те неправилности они нису констатовали кроз записнике, а такође ништа нису предали ни РИК-у, ни ГИК-у, ни тужилаштву, па да чујем шта је то што они имају да кажу у јавности, а што нису имали да кажу институцијама", рекла је Брнабић на конференцији за новинаре.
Она је истакла да је чула као и сви остали грађани Србије - "једно велико ништа".
"Шта смо ми то данас чули? Шта смо видели? Ништа. Чули смо инсинуације, чули смо нагађања, полуинформације, квази анализе, анонимне дојаве", рекла је премијерка.
Каже да је све то "лепо спаковано" за један политички контекст који тера воду на њихову воденицу, као што то обично бива и као што је било и у предизборној кампањи.
"Истим тим маниром су наставили и након тога. Нема ту професионализма, нема објективности, нема непристрасности. То је једно брутално навијачко понашање. И ништа више и даље од тога", рекла је Брнабић.
Она је навела да је приморана да реагујем и посебно да реагујем из просторија Владе Србије, а не из Српске напредне странке.
"Зато што је ово што смо видели и ово што видимо и слушамо од понедељка ујутру када су се представници опозиције груписане око Србија против насиља, опасуљили када им је прорадио софтвер, па су коначно видели који су резултати, па су се уверили да су изгубили и онда кренули да оспоравају изборе, али никако пре тога", навела је она.
Брнабићева је рекла да отада све ово слушамо, како од њих, тако и од других невладиних организација које имају јасну политичку улогу у свему овоме.
"Све то што смо чули и видели нема никакве везе с Српском напредном странком. И никакве везе са листом Александар Вучић 'Србија не сме да стане' или са листом Александар Вучић 'Београд не сме да стане'. Никакве. Ово је директна дестабилизација Србије и директно покушај рушења уставног поретка Републике Србије. И ни у једној нормалној демократској земљи се не дешава. Да имате овакве оптужбе, које онда иду свуда по свету, у Европи, писмима, разгледницима, телефонским позивима, голубовима писмоношама и тако даље, где оптужујете државу да је лажирала изборе, али да ни у једном тренутку не пружите ни један једини доказ, како ови из опозиције, тако и ови из невладиног сектора", указала је премијерка.
Додала је да се све своди на то - "ја сам чуо, неко ми рекао, видео сам једног, али тај је анониман, а верује мени, али не верује институцијама...'

Промене на списковима одраз су трендова

Брнабићева је изјавила да је више од 12.907 људи више уписано у бирачке спискове, што је, како је оценила, апсолутно у складу са трендовима, али и да поред тога то није могло да утиче на изборни резултат.
Она је навела да је листа ''Србија не сме да стане'' добила више него дупло више гласова од, како је рекла, ''Ђиласове опозиције'', и додала да, када се гледају пребивалишта грађана, ''треба да се утврди ко је тачно пребацивао људе да гласају''.
''Каква год да је странка у питању, то је све Ђиласова опозиција. Постојале су само две опције на изборима и грађани су то добро препознали. Што се тога тиче, могуће је да су они пребацивали те људе. А ко ће то да утврди? Да ли су то они чинили зато што нису веровали да имају нешто у Београду, или неко други пребацивао, или је и то домет статистичке грешке и ништа не може да промени. Осим што су утврдили да није било проблема на парламентарним изборима'', рекла је Брнабић.
Говорећи о извештају ЦРТА-е о наводним неправилностима на изборима у Србији, она је рекла да је број бирача по локалној самоуправи транспарентан и доступан на сајту Министарства државне управе и локалне самоуправе.
''И тај списак се мења и ажурира на свака три месеца да би сваки грађанин Србије могао да види постоји ли то преливање или не постоји. Да вас подсетим, то никад нисмо имали док су њихови били на власти. Ни јединствени бирачки списак, ни анализу, ни транспарентност на сајту Министарства, ни дисагрегирано по локалним самоуправама. Али кажу да то није у реду, кажу да треба да се уведе број бирача по домаћинству'', рекла је Брнабић.
Она је оценила да је тај извештај ''једно велико ништа, све у свему'' и ''јефтини тужни покушај шибицарења''.

Нестала прича о 40.000 гласова из РС

Она је додала да је конференција ЦРТЕ показала и добре ствари, а то је да је нестала прича опозиције и невладиних организација о 40.000 и 50.000 наводних гласача из Републике Српске, који су довожени у Београд да гласају, као и то да не постоји двојба око резултата парламентарних избора.
Нагласила је да сви приговори које има опозиција и НВО нису уложени кроз званични приговор ни записник ни Градској изборној комисији, ни Републичкој ни Тужулаштву.
"Али било им је важно да обавесте светске центре моћи на западу, па да им припомогну, а не домаће инситуције. На којим се изборима такмичите за гаслове у Бриселу, Берлину, Вашингтону или у Србији и Београду, чије гласове тражите, људи из Србије, пошто њима верујете", рекла је Брнабић на конфренцији за новинаре.
Она је нагласила да ЦРТА није поднела ништа тужилаштву и да су у питању само инсинуације и полуинформације, као и приче - "чуо сам, рекао ми је...".
"Ништа нису поднели Тужилаштву, ниједан једини папир, али у свему томе ипак су добре три ствари које су разјашњење и мени, а верујем и већини грађана Србије. Захваљући овој надасве празној конференцији ЦРТЕ, НВО, нестаде прича о 40 до 50.000 гласова из РС које смо довозили у Београд", рекла је Брнабић.
Председница владе нагласила је да су све те приче нестале као да их никада није било.
Додала је да сада кажу да нису проблем гласови из иностранства, већ унутрашње миграције.
Којим ће путем Србија кренути после избора погледајте у емисији „Свет а Спутњиком“:
Коментар