Албанија је саопштила да намерава да ојача своју војску због, како је речено, ситуације на северу Косова, као и да је потребно да њихове оружане снаге увек буду спремне, иако је ова држава чланица НАТО пакта.
Тирана ради што је радила и до сада
Албански министар одбране Нико Пелеши, образлажући најављене планове, осврнуо се не само на дешавања на северу Косова и Метохије већ и на Босну и Херцеговину, тачније на Републику Српску која је поред Косова и Метохије, тврди он, због руководства у РС друго крижно жариште у овом региону.
Професор др Митар Ковач, генерал-мајор у пензији и оснивач Евроазијског безбедносног форума, подсећа да је Албанија као држава увек била у епицентру када је реч о помоћи Косову, посебно кроз војну обуку и помоћ.
„Можемо слободно рећи да је Албанија у косметску кризу укључена и пре деведесетих година. Сво оно зло око наоружавања терористичке организације ОВК почело је из Албаније, када су њихови војни магацини било „опљачкани“, а у суштини је на тај начин легализовано пребацивање оружја на територију Косова и Метохије,“ подсећа наш саговорник.
Од тог периода, истиче Ковач, па до данас Албанија је, што непосредно што посредно, учесник у изградњи лажне НАТО државе Косово и такозване војске Косова.
НАТО има за Албанију посебна задужења
„Албанија има од НАТО пакта посебна задужења и она се у складу са њима и понаша. У мирнодопској димензији изиграва неко партнерство и савезништво са Србијом кроз Отворени Балкан и све остало, а то је само маска за потајне безбедносне интересе Албаније,“ уверен је Ковач.
Тирана, како сматра саговорник Спутњика, чини све да подупре изградњу институција лажне државе Косово, првенствено помажући изградњу самосталних оружаних снага Приштине.
„Велико је зло што се њихов војни контингент налази у мировној мисији Кфора на КиМ јер је у питању војска државе која је пристрасна и уско повезана са дешавањима на Косову и Метохији. Другим речима, Албанија све чини да се оствари пројекат лажне државе Косово и велике Албаније, што је чини неподобном да буде у саставу Кфора,“ мишљења је Ковач.
И заговарање јачања оружаних снага Албаније, по мишљењу Ковача, део је њиховог интереса да по сваку цену очувају лажну државу Косово.
„Па и по цену директног ратног конфликта и сукоба са Србијом. Они рачунају на то да Србија у неком моменту неће моћи да избегне а да не реагује у функцији заштите свог становништава и своје територије на КиМ, а у различитим кухињама Запада кувају се разни сценарији на који начин би се такав конфликт могао одвијати,“ упозорава Ковач.
Наравно, ако би до тога дошло, истиче Ковач, НАТО и Запад би очекивао веће ангажовање државе Албаније.
Неће да гину Американци већ Албанци
„Неће да гину ни Британци ни Американци за пројекат велике Албаније нити за лажну државу Косово иако све то подржавају свим средствима од политике, преко безбедносне сфере па до новца и оружја. Али, неће они баш радо дозволити да гине њихова војска, већ ће то да препусте Албанцима као народу и држави која може да учествује у томе као помоћ својим сународницима да заштите свој такозвани суверенитет на Косову и Метохији,“ уверен је Ковач.
Наш саговорник скреће пажњу да је помињање БиХ, односно РС од стране албанског министра урађено само у циљу да се да на значају Албанији као држави и некоме ко би могао да буде као део НАТО пакта нека врста „чувара“ мира у региону.
Министар одбране Албаније Нико Пелеши који је и најавио јачање војске Албаније истакао је и да отворени ратови у свету и напета ситуација у региону Балкана увек треба да буду аларм за Албанију.