„Као што је председник рекао, за неколико дана почињемо припремне радове на БИО4Кампусу. Ту ће бити окупљено 1.400 професора, истраживача, 4.000 студената, преко 1.000 доктора наука и 300 најсофистициранијих лабораторија“, рекла је Брнабић на конференцији за новинаре у Председништву Србије.
Она је истакла да ће изградња БИО4Кампуса бити завршена до краја 2026. године, а то, како је објаснила, значи да ће се уложити много више у истраживање и развој области здравства, како би најиновативније, најнапредније, најмодерније терапије развијали управо овде, у Републици Србији.
„Сваки наш грађанин, свака жена, сваки човек, свако дете могло би добити персонализовани лек, терапију, како би на најбољи могући начин заштитили пре свега здравље наших људи и продужили животни век“, истакла је Брнабић.
Како каже, у оквиру БиО4Кампуса већ се ради на неким иновативним терапијама на основу те платформе Био4 кампуса.
„Тако да швајцарска компанија Свис Рокетс са нашим ИНЕП-ом, институтом за примену нуклеарне енергије, већ ради на најиновативнијој терапији за лечење мултипле склерозе. То је нешто што не постоји у овом тренутку у Европи, што почињемо да развијамо у Републици Србији, у оквиру Био4 кампуса“, рекла је Брнабић.
Она је истакла да је изузетно важно улагање у вештачку интелигенцију која на најбољи могући начин може да помогне привреди, здравству, али и нашој енергетици.
„Морам да кажем да је мени задовољство што видим све већу активност наших научних института, па тако да у овом тренутку имамо Институт за развој вештачке интелигенције који ради раме уз раме са Институтом за онкологију и радиологију у Србији“, рекла је Брнабић.
Погледајте и: