Министарство културе привремених приштинских институција је православну цркву у селу Горње Винарце, седам километара од Митровице, на северној страни реке Ибра, прогласило „католичком“. Ово је саопштила Епархија рашко-призренска након што је Приштина почела обнову те цркве.
Покушај брисања српског постојања на КиМ
Живојин Ракочевић, председник УНС и новинар са Косова и Метохије, напомиње да је црква у Винарцу богослужбено место које не може на овакав начин да буде фалсификовано.
„Суштина је у томе да ми знамо да је петнаесторо Срба 1997. године у тој цркви за црквену славу било на литургији. Дакле, тај храм ни у примисли не може бити католичка црква. У питању је потпуни фалсификат у ком, на жалост, учествује читав један систем. И како ствари стоје, тај систем не уважава ниједан аргумент. Не уважава светиње и не уважава чињеницу да у непосредној близни храмова које узурпирају живе њихови власни и живи верници СПЦ,“ додаје наш саговорник.
Епархија-рашко призренска, додаје наш саговорник, на жалост често бива онемогућена да уђе у свој посед и своје домове.
„Хиљаде наших светих места, цркви, црквишта, испосница споменика… налази се на територији Косова и Метохије. То је читава једна цивилизација која се мора штитити и чувати. Албанске власти се понашају тако да изгледа као да смо ми једна давно нестала цивилизација и да је то наше благо у међувремену постало њихово власништво јер смо ми, према њиховом мишљењу, нестали,“ сматра Ракочевић.
Међународна заједница глува
То је јако опасан процес и само је, сматра Ракочевић, питање када ћемо у наредном периоду откривати нове цркве које су узурпиране и нелегално поправљане.
„Питање је када ћемо откривати нове споменике који су нестали или однети. Тако да смо ми усред једног процеса на који морамо живо и динамично одговорити. На жалост, међународна заједница и косовске власти нису ништа урадили како би се овај процес зауставио и да би они који на овакав начин скрнаве наше светиње судским и законским путем били онемогућени да то више раде. Да не дирају више туђе светиње и да не дирају највећа наслеђа српске културе и духовности на Косову и Метохији и читаве једне цивилизације која има свога власника, ктиторе, вернике и своје стручне службе да их заштите“, истиче Ракочевић.
Дакле, закључује саговорник Спутњика, нека нас пусте да своје наслеђе заштитимо од девастирања које ево већ 23 године у континуитету траје.
Иначе, поменута црква је под именом „католичка црква у Горњем Винарцу“ уврштена у списак „споменика под заштитом Министарства културе у Приштини“ из 2016. године.
Епархија рашко-призренска изражава најоштрији протест због процеса који очигледно представља намеру косовских власти да цркве које су албански екстремисти рушили или оштећивали сада „обнавља“ без икакве консултације са црквом којој ти објекти припадају и да мења њихов идентитет, и поред постојећих историјских сведочанстава.
Покушај мењања идентитета
„Ако је први део стратегије албанизације овог простора био протеривање српског становништва након рата 1999, када је око 200.000 Срба и неалбанаца било принуђено да напусти ове крајеве, и систематско уништавање српских православних цркава и гробаља да би се затрели сви трагови нашег историјског постојања, сада је противно свим нормама, али и косовским законима циљ албанских институција на Косову да те цркве које су рушене самостално обнављају мењајући њихов идентитет. Мењање идентитета цркава директно изазива етничку и верску нетрпељивост и кажњиво је по законима Косова,“ указује се пред осталог у саопштењу Епархије.
Епархија рашко-призренска ће поводом овог инцидента о томе обавестити међународне представнике, организације које се баве верским правима и заштитом културне баштине, јер косовске институције не реагују на тужбе СПЦ и не извршавају своје правне обавезе према нашој Цркви чак ни у случају пресуда највиших судова.
Такво понашање тзв. косовских институција, стоји у саопштењу, главни је разлог немогућности нормалне сарадње СПЦ са институцијама које отворено раде на негирању наше историје, идентитета и наслеђа, а све у циљу стварања етнички чисте албанске територије.
Епархија рашко-призренска позива међународне представнике да реагују на ове инциденте и предузму мере како би се будуће насиље над црквама СПЦ зауставило.