СРБИЈА

Неће бити пријатно видети РКС таблице у Србији али то није признање Косова

Одлука о слободи кретања за возила са КиМ у централној Србији уз дисклејмер нема везе с признањем Косова иако неће бити пријатно видети РКС таблице на нашим путевима, макар с налепницом. Верујем да у сваком злу има нечег доброг, да ће привремена власт у Приштини дозволити на исти начин употребу таблица из централне Србије у нашој јужној покрајини.
Sputnik
Ово за Спутњик каже др Александар Лукић из Института за политичке студије поводом одлуке Владе Србије да примени споразум о слободи кретања који је потписан 2011. године између Београда и Приштине. Према том документу, биће омогућено да се возила са Косова и Метохије уз налепницу (дикслајмер) које је издала привремена власт у Приштини а носе ознаку РКС (Република Косово) крећу кроз централну Србију.

Последице лошег избора

Ово је саопштио директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић, уз образложење да се то ради искључиво из практичних разлога, ради олакшавања положаја појединаца и омогућавања њихове слободе кретања. Одлука ће се примењивати од 1. јануара 2024. године.
Др Александар Лукић ову одлуку Владе Србије сматра да је ово последица одлука ранијих власти у Србији.
„Одлука о таблицама своје корене вуче из 2011. године када је Борко Стефановић као наш представник власти потписао споразум о слободи кретања који је фактички признао употребу косовских таблица,“ подсећа Лукић.
Саговорник Спутњика сматра да садашња власт није могла ни на који начин да избегне нити да измени овај споразум нити да ишта промени.

Нема везе са признањем државности Косова

„На жалост, морало је да се поступи по овом споразуму иако је потписан много раније. Али надам се да ће поред лошег он донети и нешто добро у смислу да ће се у нашој јужној покрајини дозволити употреба таблица са ознакама из централне Србије али и за наше грађане са Косова и Метохије који на жалост морају да користе те таблице. И да ће им ова одлука донети у том смислу више слободе,“ верује наш саговорник.
Лукић такође сматра да после овога привремене приштинске власти неће имати било какав изговор да спречавају улазак наших возила на територију КиМ. Он се у потпуности слаже са изјавом Петра Петковића да ова одлука не може да се се тумачити као признавање једнострано проглашене независности такозваног Косова, нити да прејудицира одређивање коначног статуса, или да се тумачи као пристанак Београда на одступање од права гарантованих Резолуцијом СБ УН 1244.
„Без обзира на све, овај потез са таблицама није доказ некаквог признања државности Косова са наше стране,“ закључује Лукић.
Иначе, поводом ове одлуке Петковић је додао да су на овај начин заштићена права нашег народа на КиМ и омогућена слобода кретања, као и да није пређена црвена линија у очувању националног интегритета и суверенитета. Поручио је да је то важна и значајна одлука која јасно и недвосмислено говори да нема признања КиМ и нема чланства тзв. Косова у УН, као ни у организацијама и агенцијама система УН.
Сличан случај као и у Кини
Петковић је такође рекао да таблице чије су коришћење омогућили, као и пре годину дана личне карте, нису симбол државности и подсетио да у свету постоје бројни примери да се у једној држави користе различите таблице као што је то у Кини и Хонг Конгу, а реч је о једној кинеској држави.
Он је додао и да такав пример постоји у Италији, где различити региони користе различите таблице.
Петковић је рекао да није тајна да 99 одсто Срба користи РКС таблице, јер је то једини начин да живе, да опстану и да се крећу, а међу њима и монаштво и свештенство Епархије рашко-призренске, да би дошли до својих светиња и верника.
Навео је да и да је важно да истакне због, како је рекао, „свих душебрижника који ће напасти ову одлуку, а немају због чега“, да је она резултат договора из 2011.
Иначе, прелепљивање симбола Србије, односно Косова, белим налепницама је био део привременог договора који су Београд и Приштина постигли 30. септембра 2021. године уз посредство Европске уније, како би се деескалирала ситуација на северу Косову.
СРБИЈА
Влада Србије донела одлуку о слободном кретању свих возила са простора Косова и Метохија
СРБИЈА
„Иде споро, али се креће“: Борељ о помаку у дијалогу Београда и Приштине
Коментар