У извештају Монстата који спроводи попис, а који је достављен члановима скупштинског одбора за праћење процеса, мање становника забележено је у Андријевици, Беранама, Бијелом Пољу, Колашину, Плужинама, Шавнику, Жабљаку, Мојковцу, Никшићу, Даниловграду, на Цетињу, и у Котору.
Више становника, према броју до сада пописаних, имају Бар, Будва, Херцег Нови, Тиват, Улцињ, Подгорица, Тузи, Зета, Гусиње, Петњица, Плав и Рожаје.
У процентима највише становника изгубиле су Плужине 30,5 одсто, Котор 24,7 одсто, Шавник 22,8 одсто, Андријевица и Колашин по 19,5 одсто, Мојковац 18,6 одсто, а Пљевља 18,5 одсто.
На Жабљаку је пописано 15,3 одсто мање становника, на Цетињу 14,3 одсто, у Беранама 10,9 одсто мање, Никшићу десет одсто, у Бијелом Пољу око шест одсто, а у Даниловграду 5,7 одсто мање у односу на 2011.
Значајан раст броја становника, ако се узме у обзир број пописаних, забележен је у Петњици, Гусињу, Плаву и Рожајама, општинама које се годинама суочавају са одливом становништва.
У Петњици је пописано 34,4 одсто више грађана у односу на ранији попис, у Гусињу 27,5 одсто, а у Плаву и Рожајама око 20 одсто.
У главном граду Подгорици, живи више од четвртине укупног становништва у Црној Гори. До 26. децембра пописано је 3,1 одсто више у односу на ранији попис.
"На основу досадашњих података у Херцег Новом пописано је 31.500 лица, што је за 650 више у односу на попис из 2011. године, када је у Херцег Новом било око 30.800 становника. Очекујемо да до 28. децембра буде до 33.000 становника, односно на нивоу 2003. када је на попису било око 33.000 становника", изјавио је Стеван Катић, председник општине.
"Очекујемо да ће број становника у Тивту бити увећан, а на то указују сви параметри. Велики је број досељених турских држављана, знатан је број и Руса и Украјинаца", каже Жељко Комненовић, председник општине Тиват.
Раст броја становника бележе и општине Бар, Будва, Херцег Нови, Тиват, Улцињ, Тузи и Зета.
У Бару је пописано скоро 12 одсто више грађана у односу на ранији попис, Будви 22,5 одсто више, Херцег Новом око пет одсто, у Тивту десет одсто, а у Улцињу 15,7 одсто.
У Тузима је до сада пописано 20,6 одсто више становника, а у општини Зета два одсто више у односу на 2011. годину.
Ипак, ови подаци су и даље прелиминарни и Снежана Ремиковић, заменица директора Монстата, на седници скупштинског одбора упозорила је да је још рано говорити о анализама повећања или смањења броја становништва у Црној Гори.
Још се не зна колико странаца борави у Црној Гори и колико их је пописано, преноси РТЦГ.
Погледајте и: