Заменик министра одбране Шемси Сила привремених институција у Приштини најавио је да ће ускоро бити уведено обавезано служење војног рока. Он је истакао да ће пилот пројекат почети од идуће године и да још није одлучено да ли ће војни рок трајати само три месеца или ће он бити реализован по три месеца лети и зими.
Нови метод за протеривање Срба
Владимир Лазаревић, пензионисани генерал-пуковник Војске Југославије, командант Приштинског корпуса ВЈ за време рата на КиМ и НАТО бомбардовања СРЈ и командант Треће армије ВЈ, упозорава је по овоме видљива намера Приштине да не планира мирнодопску будућност.
„То је један од безброј догађаја који узнемиравају нашу јавност, пре свега наше Србе на Косову и Метохији и рекао бих све нормалне људе на простору Балкана и Европе. Међутим, то они не раде сами већ уз асистенцију својих западних ментора из Америке, Немачке, Турске, укључујући и наше комшије из Хрватске који им помажу и у обуци кадрова, и у наоружавању. Дакле, то је једна опсежна операција у служби стварања оружаних снага Косова,“ каже Лазаревић за Спутњик.
Наш саговорник истиче да је ово још једно тешко кршење Резолуције 12 44 СБ УН и међународног права и мишљења је да би дипломатским путем требало да реагујемо на ова дешавања, укључујући и стално дизање тензија у Приштини причама да ће их Србија војно напасти.
Приштина изговорима диже тензију
„Они налазе изговор у томе, а Аљбин Курти сваких пар дана најављује напад Србије на простор Косова и Метохије што је сулудо. Србија не може сама себе да нападне, с обзиром да је по међународном праву КиМ и даље део државе Србије. Зато сматрам да наша дипломатија која сигурно ради на овоме треба да појача своје деловање и да се то ради мало гласније,“ уверен је Лазаревић.
Лазаревић такође истиче да сама чињеница да Приштина уводи наставу из одбране и безбедности у школе говори да фактички целу једну надолазећу генерацију припрема не само за служење војног рока, већ и за потенцијални војни сукоб.
„Они су до сада школовали официре такозване војске Косова у Турској на војним академијама и у западним државама. Свет као и Кфор и Унмик су на то гледали као да се ништа не дешава. Сада једноставно они доносе прописе и законе по своме и око припреме омладине за служење војног рока, а с друге стране те нове кадрове ће неко морати да обучава. То ће радити њихови школовани кадрови. То не би смело да се дешава јер СБ УН признаје само једну оружану снагу на КиМ а то је Кфор,“ подсећа Лазаревић.
Растеривање српске омладине са КиМ
По његовом мишљењу, ово је веома опасан потез који би, ако заживи, могао у будућности да створи одређене проблеме јер би се поставило питање шта са Србима који живе на КиМ и чињеницом да ће оваквом одлуком бити обавезни да служе у тзв. косовској војсци.
„Они су недавно изјавили да ће КБС бити на северу Косова. Дакле, они већ виде и говоре о намени те такозване војске Косова. То је једноставно фитиљ за даље етничко чишћење Срба са простора Косова и Метохије", закључује наш саговорник.