ВОЈСКА И НАОРУЖАЊЕ

„Срп без чекића“: Русија успешно тестира нови анти-дрон систем /фото/

Русија је успешно тестирала нови напредни систем против беспилотних летелица на неодређеном делу „енергетске инфраструктуре“ негде у земљи, наводи се у саопштењу за штампу које је објавила компанија која стоји иза дизајна овог система.
Sputnik
За најсавременији одбрамбени систем каже се да може да одсече беспилотне летелице од њихових оператера и сателитских навигационих система, онемогућавајући дроновима да лете, пише Спутњик интернешенал.
Серп-ВС5Д је најновији додатак Серпу (дословно „српу“), линији система против беспилотних летелица које је направио Институт за истраживање Вектор Холдинга Руселектроника, подружница руског одбрамбеног конгломерата Ростек.

Како функционише Серп?

Када су распоређене, компоненте за детекцију Серп-ВС5Д стално надгледају задату област тражећи размену сигнала између дронова и њихових оператера. Када се такав сигнал открије, Серп-ове компоненте против дронова ступају на сцену јер систем одмах почиње да потискује те сигнале у одговарајућим пропусним опсезима.
Серп-ВС5Д анти-дрон систем
Серпове противмере ефикасно лишавају оператере дронова могућности да контролишу своје беспилотне летелице. Систем такође искључује беспилотне летелице из система сателитске навигације као што је ГПС, чиме спречава ове дронове да самостално заврше своју мисију.
Серп-ВС5Д може да гађа беспилотне летелице на домету до пет километара „при јасној видљивости“, наводи се у саопштењу за штампу, уз напомену да се систем може користити и против ројева дронова (више дронова).
Док Серп анти-дрон системи надгледају ваздушни простор око себе под углом од 360 степени, могуће је пребацити на надгледање одабраних сектора под углом од 90 степени како би се омогућило пријатељским дроновима да раде у тој области.
Серп-ВС5Д анти-дрон систем

Које сигнале Серп систем може да потисне?

Према информацијама доступним на Векторовој веб страници, Серп-ВС системи могу да потисну сигнале у неколико опсега у распону од 300 до 5600 МХз и ометају сигнале сателитских навигационих система као што су ГПС, ГЛОНАСС, Галилео и БеиДоу.
Погледајте и:
Коментар