СРБИЈА

Дачић: За понављање избора неопходни конкретни докази о неправилностима

Чека нас друга изборна фаза када се одлучује како ће се понашати одређене политичке странке и када се борба полако преноси са улице у институције, изјавио је председник СПС и шеф Бироа за координацију служби безбедности Ивица Дачић и позвао све да покажу висок ниво политичке одговорности и да се сачува мир у земљи.
Sputnik
"И ја бих волео да се пониште избори, јер нисам задовољан резултатима, па сам и ја могао да протестујем", рекао је у шали и додао да је за поништавање избора и њихово понављање неопходно приложити конкретне доказе о неправилностима, јер политичка констатација да је неправилности било није основ за тражење понављања избора.
Говорећи о понашању државних органа, пре свега полиције, наспрам протеста, Дачић је оценио да је интенција да се буде суздржан у смислу реакције и да се интервенише само ако буде насиља.
"Било је осам повређених полицајаца у нередима испред Скупштине града, а нисам видео бројку да је било повређених међу демонстрантима. Могуће је и да је тако зато јер нико није тражио помоћ, али ова чињеница свакако показује да интервенција полиције није била превише оштра", рекао је Дачић.
Према његовим речима, полиција је сада веома напредовала у односу на ранија времена у смислу да је све дигитализовано, снимљено и документовано и да када неко каже да није починио неко дело, то лако може да се потврди или демантује снимком.
Поводом тога што је након саопштавања изборних резултата споменуо оставку на чело странке, Дачић је рекао да није баш најавио оставку, већ да би то можда било решење.
"Битно је да ми рационално анализирамо ситуацију и видимо да ли је овде у питању субјективна слабост, односно ја, да ли ја сам тај лидер који више не може да мобилише грађане да гласају за њега и за странку и да је самим тим потребно да се размишља о неком новом. Али тај нови мора да буде бољи, да има више подршке у народу, мора да гарантује и јединство странке", рекао је он.
Сматра да је можда проблем и то што се на изборе гледало референдумски, односно да ли је неко за Вучића или Ђиласа.
"Било је 2,75 одсто неважећих гласова, а на 80 одсто њих је заокружено један и два. Људи су ми говорили да су гласали и за мене и за Вучића. Зато је неопходно анализирати колико смо уопште били у могућности да се у референдумској атмосфери направи идентитетска разлика", рекао је Дачић.
Нагласио је да су приоритети Србије у следећој години Косово и Метохија, односно чување нашег територијалног интегритета, затим питање европских интеграција и свеукупни развој друштва, економски, социјални и сваки други.
Када је реч о решавању питања Косова и Метохије, навео је и детаљ из разговора са немачком министарком иностраних послова Анабелом Бербок.
"Питала ме како смо преварили Тачија да потпише Бриселски споразум, јер, како је рекла, ниједан албански премијер неће да спроведе тај споразум", навео је он.
Додао је да је за очекивати да због европских избора у марту практично престане рад Европске комисије и да ће се на дијалогу Београда са Приштином радити до тада.
Погледајте и:
Колико је хакерски напад угрозио ЕПС погледајте у емисији „Енергија Спутњика“:
Коментар