НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Изненадни проблем америчке мисије на Месец - батерије остале празне /видео, фото/

Америчка приватна мисија на Месец компаније „Астроботик“, која је покренута данас, наишла је на техничке проблеме, саопштила је компанија, наводећи да је летелица „Перегрин“ имала проблем који ју је спречио да своје соларне панеле стабилно усмери према Сунцу.
Sputnik
Компанија је навела да без могућности пуњења батерија и одржавања напајања, мисија неће моћи да се настави, објавио је Би-Би-Си.
„Астроботик“ је саопштио да инжењери раде на решењу тога проблема.
Лендер тежак 1,2 тоне лансиран је данас са Кејп Канаверала у америчкој држави Флориди помоћу ракете „вулкан“.
Циљ је да постане прва америчка мисија у пола века која је извршила меко слетање на Месец, као и да први пут то уради једна комерцијална компанија. Америчка свемирска агенција закупила је простор лендера за пет инструмената за проучавање лунарног окружења пре него што пошаље астронауте касније током ове деценије.
Први амерички лунарни модул у последњих 50 година лансиран је данас ка Месецу, покренувши надметање приватних компанија у трци за испоруке нових летелица НАСА и другим потенцијалним купцима.
Модул „Перегрин“ компаније „Астроботик Технолоџи“ лансиран је на потпуно новој ракети „вулкан“ компаније „Јунајтед Лаунч Алајанс“ (УЛА), пренео је АП.
Ракета је пред свитање полетела са космодрома на Флориди и однела модул у орбиту око Месеца, а покушај слетања планиран је за 23. фебруар.
Последњи пут су САД покренуле мисију слетања на Месец у децембру 1972. године, када су Џин Кернан и Харисон Шмит из Апола 17 постали 11. и 12. човек који су ходали Месецом и тај догађај представља врхунац ере у којој је доминирала НАСА.
Нови програм свемирске агенције „Артемис“, назван по сестри близнакињи грчког бога Аполона, настоји да врати астронауте на површину Месеца у наредних неколико година, али прво ће, вероватно пре краја ове године, полетети модул са четири астронаута који ће само кружити у орбити Месеца, пренео је Танјуг.
Лунарни лендер Перегрин
Ракета „вулкан“, дугачка је 61 метар и заправо је надограђена верзија изузетно успешне ракете „Атлас В“ коју су произвели „Боинг“ и „Локид-Мартин“ у оквиру заједничке компаније „Јунајтед Лаунч Алајанс“, али која се постепено повлачи из употребе, наводи Ројтерс.
Компанија милијардера Џефа Безоса „Блу Ориџин“ обезбедила је два главна мотора за ракету која је данас лансирана.
Погледајте и:
Коментар