Ово откриће могло би да допринесе расветљавању узрока мистериозних снажних ослобађања радио-таласа, који годинама збуњују научнике.
То је једна од најфасцинантнијих мистерија у универзуму, а реч је о изузетно моћним сигналима од којих неки ослобађају више енергије од 500 милиона Сунца, а трају краће од трептаја ока.
Интензиван сигнал, назван FRB 20220610A, први пут је откривен 10. јуна 2022. године, а до Земље је стигао након што је прешао осам милијарди светлосних година.
Једна од најважнијих карактеристика тих сигнала је да су краткотрајни и непредвидиви. Обично се појављују изненада на неком делу неба и трају само неколико милисекунди.
FRB 20220610A трајао је мање од једне милисекунди, али је био четири пута моћнији од претходно откривених. Током кратког праска, ослободио је енергије колико и Сунце ослободи за 30 година.
„Небеска мрља“
Користећи податке са радио-телескопа у Западној Аустралији Square Kilometer Array Pathfinder и великог телескопа у Чилеу, научници су успели да утврде одакле долази овај моћни радио бљесак. Његов извор је била огромна „небеска мрља“, за коју се првобитно сматрало да је неправилна галаксија или група од три галаксије.
Астрономи су закључили да се заправо ради о групи од најмање седам галаксија, које су толико близу једна другој да би све могле да стану унутар Млечног пута. Научници сматрају да је ова необична група галаксија у интеракцији или је можда у процесу спајања.
„Ова група галаксија, позната као компактно јато, заиста је изузетна и спада међу најгушће галактичке структуре које смо до сада посматрали“, рекао је коаутор студије, астроном Вен Фај Фонг са Универзитета Нортвестерн у САД.
С обзиром на интеракцију између галаксија, може доћи до експлозије формирања звезда, што би могло да буде повезано са појавом брзих таласа. Иако су астрономи до сада открили скоро 1.000 брзих рафала радио-таласа, још није сасвим јасно шта их узрокује.
Научници верују да су њихов највероватнији извор компактни објекти у свемиру, попут црних рупа или неутронских звезда – магнетара, пише Си-Ен-Ен. Магнетар је неутронска звезда са изузетно јаким магнетним пољем, чији распад подстиче емисију огромне количине високоенергетског електромагнетног зрачења, посебно X и гама зрака.
Неутронске звезде су колабирана језгра масивних звезда које су окончале своје животе и избациле већину свог материјала у свемир. Преостала језгра су и даље масивнија од Сунца (најчешће између 1,38 и 2,1 соларне масе), али су изузетно мала, пречника свега око 20 километара, пренео је „Индекс“.
Погледајте и: