"Да ли ико после свега може да верује да је по питању Косова могуће конструктивно решење? Да ли посредништво Запада може томе да допринесе ако Запад подржава тзв. војску Косова и независно Косово.Стигло је оружје, а доћи ће и још оружја", рекао је Боцан- Харченко.
Руски амбасадор је нагласио да Русија никада неће подржати једнострано решење које намеће Запад и да ће подржати само оно са чим се сагласи Београд.
Руски амбасадор је рекао да је Западу увек била важна независност такозваног Косова и да су им статусни разговори важни само у циљу независности.
Он је рекао да ситуација може да се упореди са Украјином и да је, када је у питању Косово, увек био присутан антисрпски концепт, као што је у вези са Украјином - антируски.
„Постојале су само две опције, прво компромис са Србијом као резултат статусних преговора, а ако нема компромиса онда независност. Наравно изабрали су независност“; рекао је Боцан-Харченко.
Запад хоће да уништи православне вредности
Коментаришући изјаву руског председника Владимира Путина да Срби нису народ који Запад може да сломи и потчини, руски амбасадор је рекао да је главни разлог напада на Србе покушај да се уништи самостална политика.
"У питању је православље, православне вредности које Запад уништава", рекао је Боцан-Харченко.
Нема малигног утицаја Русије, извесно је да је НАТО бомбардовање изазвало малигне последице
Александар Боцан-Харченко, амбасадор Русије у Београду, изјавио је вечерас да Русија и Србија свеобухватно сарађују и да у тој сарадњи нема малигног утицаја како се то коментарише на Западу, већ да има сарадње како културне, тако и привредне.
На питање у емисији „Ћирилица“ на ТВ Хепи како коментарише коментаре са Запада да Русија у Србији има малигни утицај, руски амбасадор је рекао да нико у Русији не очекује да Србија постане руска и проруска земља.
"Нема малигног утицаја Русије, док је с друге стране извесно да је НАТО бомбардовање изазвало малигне последице по здравље Срба", рекао је Боцан-Харченко.
„Ми желимо што више утицаја, али позитивног утицаја. Да људи више сарађују, да има више руске културе, рекао је Боцан-Хорчанко, напомињући да у Србији одлично послује НИС и да је руска држава учествовала на изградњи и ревитализацији железничке пруге Београд – Нови Сад.
Руски амбасадор је подсетио на чињеницу да Србија сарађује с Русијом свеобухватно, да није увела санкције, да није ушла у НАТО, да није признала Косово захваљујући политици председника Србије Александра Вучића.
Није постојала државна одлука да се Хрватској испоручи систем С-300 за време распада Југославије
Александар Боцан-Харченко је изјавио да држава Русија није донела одлуку да се Хрватској испоручи ракетни систем С-300 за време распада Југославије.
„Тешко ми је да о томе говорим јер се ради о времену после распада Варшавског уговора.Тад је све било ван контроле. Све је могуће, али у сваком случају државне одлуке није било“, напоменуо је он.
На питање како коментарише приче да Русија није довољно помогла Србији нарочито у вези са бомбардовањем, он је рекао да је у то време руска држава могла да уради оно што је урадила с обзиром на контекст који је постојао.
„Русија је изборила након Дејтона прво делимично и потом потпуно укидање санкција“, додао је он.
Погледајте и: