„Нисмо то очекивали. За сада то не можемо да објаснимо“, рекао је Френсис Реди из НАСА института „Goddard Space Flight Center“.
Снажни телескоп може да детектује гама-зраке – велике налете енергије хиљаду до сто милијарди пута јаче од онога што може да се опази голим оком. До таквих „сигнала“ долази приликом нуклеарне експлозије или када експлодирају звезде.
Стручњаци су током прегледа података налетели на сасвим другачији сигнал од оног који су тражили, пише „Бизнис инсајдер“.
„То је потпуно случајно откриће. Пронашли смо много јачи сигнал, и то на другом делу неба“, рекао је Александер Кашлински, космолог са Универзитета Мериленд.
Астрономи су заправо тражили једну од најстаријих одлика гама-зрака, познату као космичко микроталасно позадинско зрачење (cosmic microwave background, ЦМБ), која испуњава цели космос као остатак ране фазе развоја свемира.
Уместо тога, научници су открили сигнал који је долазио из сличног смера и с готово идентичном магнитудом с неким од најенергичнијих космичких честица које су икад детектовали.
„Пронашли смо дипол гама-зрака, али његов врх се налази на јужном небу, далеко од ЦМБ-а, а његова магнитуда је 10 пута већа од онога што бисмо очекивали“, рекао је Крис Шредер, астрофизичар са института Goddard Space Flight Center.
Стручњаци сматрају да би ово откриће могло да буде повезано са космичком одликом гама-зрака, коју је 2017. пронашла опсерваторија „Pierre Auger“ у Аргентини. Они претпостављају да би ова два феномена могла да потичу из једног неидентификованог извора с обзиром на њихову сличну структуру. Надају се да ће ускоро моћи да лоцирају тајанствени извор или развију алтернативна објашњења за оба феномена.
Истраживање под именом „Probing the Dipole of the Diffuse Gamma-Ray Background“ објављено је у часопису „Astrophysical Journal Letters“.
Погледајте и: