РУСИЈА

Лавров пита Шолца и Макрона: Имате ли савести?

Русија ни на који начин не може бити „побеђена“ у Украјини, земља ће упорно и доследно остварити своје најављене циљеве, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров на великој годишњој конференцији за новинаре.
Sputnik
Он је подсетио да је о томе већ више пута било речи.
Лавров је истакао да Москва није против споразума које закључују друге земље са Украјином и да то ни на који начин не мења циљ Русије, као и да је то председник Русије Владимир Путин протеклих дана потврдио.
Министар је, такође, подсетио да је Путин више пута говорио и да Русија не одбија преговоре о Украјини.
„Руски лидер је то рекао још 2022. године, када је по налогу (бившег британског премијера) Бориса Џонсона и осталих Англосаксонаца Кијеву забрањено да потпише већ усаглашени споразум о реашавању ситуације са Руском Федерацијом. То је већ било одлично познато још у априлу 2022. године“, објаснио је шеф руске дипломатије.
Лавров је такође подсетио да је Путин, говорећи 2022. године тим поводом поновио да Москва не одустаје од преговора, али они који одуговлаче са тим, треба да схвате да ће тако бити теже договорити се.

„Тренутно видимо да се то упозорење испуњава“, истакао је министар.

О преговорима не одлучује Кијев, већ Вашингтон

Поред тога, шеф руске дипломатије је нагласио да саопштења да Русија и Украјина наводно могу да одрже директне преговоре у Женеви представљају гласине.
Он је такође истакао да Запад у овом моменту није заинтересован за решавање ситуације у Украјини, али да се управо са њим мора разговарати, а не са Кијевом.

„Украјина мора да одустане од чланства у НАТО и нацистичке реторике. О решавању украјинске кризе треба разговарати са Западом јер Кијев неће ни о чему одлучивати“, казао је шеф руске дипломатије.

С тим у вези, Лавров је скренуо пажњу и на речи америчког државног секретара Ентонија Блинкена, који је рекао да не види непосредне изгледе за преговоре чак ни о дугорочном примирју у Украјини.

„Они уопште не желе да разговарају о регулисању сукоба. Понекад користе тему проглашавања примирја да би напумпали Украјину оружјем, исто као што су користили Минске споразуме“, закључио је министар.

Он је закључио да је украјински проблем могао бити решен још пре седам година да су били испуњени мински споразуми, али Запад то није дозволио.
Министар је констатовао да Украјину у суштини чека судбина Авганистана, Ирака, Либије и других земаља у којима су САД и њихови савезници "организовали авантуре".

Западу тешко да призна да је погрешио

Лавров је такође оценио да је Запад схватио да је блицкриг у циљу наношења стратешког пораза Русији заправо илузија и, мада му је тешко да призна своју грешку, свестан је тога и тражи начине како да Кијев учини „флексибилнијим“.
„То је тешко признати и види се по томе што сада траже некакве спољне сигнале који би, чини се, омогућили и да се Украјина подржава, а који би, са друге стране, омогућили да се Кијев подстиче да ипак буде што услужнији и да се покорава својим западним газдама, али, тешко је проценити колико ће то бити изводљиво“, закључио је Лавров.
Он је нагласио да они који нису учили историју, а таквих је много на Западу, а не знају ни географију, могу да фантазирају на тему пораза Русије.
Када је реч о споразуму Украјине и Велике Британије о безбедности, Русија не види нешто што је правно обавезујуће, рекао је руски министар.
Поред тога, Лавров је констатовао да тема избора у Украјини Русију не брине превише.
Он је такође оценио да се украјински председник Владимир Зеленски све чешће „отима из руку“ западних покровитеља.
„Запад, подстичући украјинског председника Владимира Зеленског на организацију избора, жели да га врати на колосек својих сопствених интереса. Зеленски се, све чешће "отима" западним покровитељима, истакао је министар.

Западу се не може веровати

Лавров је, поред тога, подвукао да се Русија коначно ослободила потенцијалних илузија о Западу након почетка СВО и сада зна да се Западу не може веровати.

„Оне илузије које су остале још од 1990. године да ће нас Запад дочекати раширених руку, као и да ће нас демократија све ујединити, све оне су коначно развејане. Западу се не може веровати", закључио је дипломата.


Он је додао да је Запад желео само једно - да живи на рачун других и да буде паметнији од свих других.

Москва и Минск ће сложно бранити своје интересе

Поред тога, Лавров је поручио да ако код Запада превлада самоубиствена логика, Русија и Белорусија ће, раме уз раме, бранити своје интересе свим средствима.
Он је додао да у то не треба нимало сумњати и да они за то имају сва неопходна средства.

Зеленски лагао у Давосу

Зеленски је са говорнице у Давосу слагао међународну заједницу када је реч о догађајима после 2014. године, нагласио је министар.

„Он (украјински лидер) је изјавио да су се након 2014. године Немачка и Француска толико трудиле и договориле о неком прелазном решењу у виду минских споразума а председник Русије Владимир Путин је све покварио и то је невероватно. Он само лаже светску заједницу са говорнице тог Светског економског форума у Давосу“, нагласио је министар.

Вашингтон изазвао украјински сукоб

Према речима Лаврова, САД су се оријентисале на необуздану експанзију антируски настројеног НАТО на постсовјетски простор и изазвале су сукоб у Украјини.
„Не видимо да Америка има интерес да се реши украјинска криза. Запад ради на томе да дође до ескалације украјинске кризе а то ствара додатне стратешке ризике“, истакао је он.
Он је додао да подстицање Украјине да се наносе удари на Крим и на дубину територије Русије говори о томе да Запад не жели никакво конструктивно решење.
„То што је Кијеву све дозвољено и та пермисивност коју је кијевски режим добио од западних земаља, постало је пут ка катастрофи, која се већ догодила у главама украјинских руководилаца и који сада целу земљу воде у том правцу“, констатовао је шеф руске дипломатије.

Британија подстиче Зеленског да гађа руску територију

Лондон „подстрекује“ Владимира Зеленског да напада објекте на територији Русије, истакао је Лавров.
Он је такође подсетио на изјаве пензионисаних високо рангираних америчких војних официраи, који кажу да „на Криму треба уништити све могућности за живот, како тамо уопште не би било руске флоте“.

„Било би занимљиво ући тим људима у главу. Желео бих само да проверим, да ли су провокатори или мисле да ће нам колена клецнути? И нико их не опомиње“, изненађен је руски министар.
Лавров је такође објаснио да Украјина распоређује на цивилним објектима системе ПВО, чиме истовремено уцењује цивиле и излаже их опасности, што је стриктно забрањено међународним правом.
Он је истакао да руске снаге строго поштују норме међународног права и гађају искључиво објекте Оружаних снага Украјине, као и повезане са њима инфраструктурне и остале објекте.

Западни политичари да прво прочитају украјинске законе

Министар је саветовао западним политичарима да пре него што почну да говоре о томе да Кијев „брани демократију“, најпре прочитају законе усвојене у Украјини.

Лавров је подсетио да немачки канцелар Олаф Шолц, министар иностраних послова Немачке Аналена Бербок, председник Европске комисије Урсула фон дер Лајен, француски председник Емануел Макрон изјављују да морају да подржавају Украјину до коначне победе, јер се Украјина бори и умире за европске, демократске вредности.

„Имате ли савести? Прочитајте законе који су били донети о забрани руског језика, образовања, уопште свега што је руско, као и промовисању идеологије и нацистичке праксе, док тамо марширају батаљони са кукастим крстом и ознакама СС дивизија“, поручио је дипломата.

Руси уједињени као никада пре

Специјална операција руске војске у Украјини допринела је да се Русија очисти од људи који нису осећали приврженост руској историји и култури.
„Захваљујући СВО друштво се у Русији ујединило као никад“, рекао је Лавров на питање новинарке ТВ РАИ о томе какав ће утицај на председничке изборе имати операција у Украјини.
Погледајте и:
РУСИЈА
Лавров: Пред Русијом задатак да се ослободи зависности од Запада
Коментар