Овако за Спутњик, најаву брзог одговора Брисела о намери Приштине да уведе евро, коментарише дипломата Зоран Миливојевић:
„Ово је тест да ли ће се Запад определити за дефинитивно пресецање кроз употребу силе као инструмента за политичко решавање и одстрањивање Србије, а у циљу потврде косовске државности“.
Специјални изасланик Европске уније за дијалог Србије и Косова Мирослав Лајчак изјавио је у Давосу да је информисао Брисел о намери Приштине да укине платни промет са Србијом. Он је изразио уверење да ће се убрзо пронаћи „решење које неће имати никаквих негативних последица“.
Ипак, Миливојевић сматра да ово питање неће бити решено у Бриселу, јер је заправо све у рукама Вашингтона:
"Брисел није у стању то да реши. Ни до сада није био у стању. Напросто, Курти не уважава позицију Брисела, односно Европске уније“.
Приштина, заставе тзв. Косова и САД
© AP Photo / Visar Kryeziu
Само Запад може да спречи нову одлуку Приштине
Миливојевић подсећа да су ово питање приштинске власти већ закључиле одлуком Централне косовске банке, из децембра прошле године, да од 1. фебруара у платном промету на целој територији Косова и Метохије валута буде евро.
Он каже да ће се одлука и примењивати, уколико не буде реакције западних центара моћи, јер само оне то могу да спрече.
„Лајчак разуме о чему се ради, какве би последице то могло да произведе. То није само прекид дијалога, тим чином се онемогућава функционисање институција које тамо постоје и које Срби користе, а то су институције везане за здравство и образовање које се финансирају из Србије. То отвара и могућност исељавања српског народа, одстрањивање државе Србије у сваком погледу и затварање врата за могућност разговора о било каквом политичком решењу у будућности“, каже Миливојевић.
Он додаје да је у том смислу и изречена Лајчакова реакција у којој се осетила хитност, јер је остало непуне две недеље до евентуалне примене ове одлуке.
Војска, па убијање динара
Миливојевић додаје да је суштина целе приче у спровођењу стратегије Куртија од првог дана у последње две године, да се Косовска државност потврди. Он каже да је Запад толерисањем те стратегије у ствари доприносио истом циљу који је усаглашен у стратешком смислу између Приштине и западних центара моћи.
„Ово што смо имали са војском последњих дана и ово сада са платним прометом практично су елементи потврде државности и уколико изостане реакција Запада, онда не треба имати никакве сумње да је ствар усаглашена. Ова се мера не може одвојити из мозаика притисака у циљу потврде косовске државности и наметање решења силом, игнорисањем и међународног права и резолуције 1244. Чињеница је да је Косово под мандатом Уједињених нација и чињеница је да се само политичким средствима може наћи решење“.
Миливојевић подсећа и да је то једини начин, пошто Србија нема намеру да одустане од свог државног и националног интереса.